Bayilik Başvurusu Satın Al

Chip Tuning Nedir?

Araç marka ve modelini seçin

Araç ve modelinizi seçtikten sonra, aracınıza uygun olan ürünleri görebilirsiniz.

Chip Tuning

Günümüzde araçların performansını, beygir artışını arttırmak ve gaz tepkime süresini hızlandırmak sürücüler arasında oldukça popülerleşen bir istek haline gelmiştir. Sürücülerin bu isteklerine de chip tuning uygulamaları ile cevap aranmaktadır.

Chip tuning, araç motorlarındaki performansı arttırmaya yönelik uygulanan bir yazılım değiştirme işlemidir. Genellikle performans artışı sağlamak ve yakıt tüketimini azaltmak için uygulanan bir yöntemdir.

CHİP TUNİNG NEDİR ? 

Yazımızda belirttiğimiz gibi öncelikli olarak uygulamanın uzman kişilerce yapılması ve doğru marka tercih edilmesi son derece önemlidir. Peki doğru marka olduğunu nerden anlayacağım diye bir soru sorabilirsiniz. Öncelikle alacağınız ürünün ambalajı size muhakkak bir ön bilgi sunacaktır. Marka, ambalajına gösterdiği özenin çok daha fazlasını ürününe muhakkak göstermiştir. Tabi bu belirleyici bir faktör değil fakat dikkat edilmesi gereken küçük bir detaydır. Ürünün sağlamlığını ve kalitesini elinize aldığınızda görebilirsiniz. Ucuz bir plastikten oluşan birçok ürün bulunmaktadır piyasada. Siz tercihinizi epoksi veya reçine kaplamalı ürünlerden yana kullanmalısınız. Çünkü motor yakınında duracak bir ürün aşırı sıcaklığa maruz kalacaktır. Burada da ürünün sıcağa dayanımı çok önemlidir. Aynı şekilde ürünün kablolarının bir radyo kablosu gibi ince ve korumasız olması sizi o üründen uzaklaştıracak başlıca faktörlerden biri olmalıdır. Olabildiğince ürünün kablolarının iyi bir yalıtıma sahip veya koruma borularının içerisinden geçen bir sisteme sahip olduğundan emin olun. Bu kriterleri göz önünde bulundurarak sosyal medya ve internet araştırmasını muhakkak yapın. Markanın web sayfası tüketiciye çok şey anlatır. Özensiz hazırlanmış bir web sayfası veya sadece ulusal çapta etkinliği olan bir sayfaya sahip marka ya yolun başındadır ya da canınızı yakacaktır. Mümkün olduğunca diğer ülkelerde de bulunan aynı marka logolu ürünü tercih etmeye özen gösterin. Unutmayın dünya çapında tanınmış bir chip tuning markası size her türlü teknik desteği sağlayacaktır. Marka bilinirliği ve yaygınlığı güven duymanız için önemli bir etkendir. Hiç bir kimsenin Apple markasını telefon sektöründe karalayamayacağı gibi sizin de seçeceğiniz markayı chip tuning sektöründe karalayamayacağından emin olun. Yani chip tuningin Apple’ini bulmanız çağımız teknolojisinde zor değil. Yapacağınız ufak bir araştırma sizin cebinizi koruyacaktır.

CHİP TUNİNG veya YAZILIM UYGULAMASINA NEDEN İHTİYAÇ DUYULUR ?

Otomotiv firmaları, ürettikleri araçların performanslarını belli standartlara göre belirlemektedirler. Yüksek beygir gücü sağlayan bir araç, kendi kategorisinde belli standartlara uymak zorundadır. Bu standartlar belirlenirken sürücülerin kullanım şekilleri, araçların kullanım alanları vb. kriterler göz önünde bulundurulur. Bir off-road veya formula aracının standart bir araca göre gaz tepkimesinin veya performansının üst seviyede olması tesadüfi bir şey değildir. Kullanım koşulları ve arazi şartlarına göre araçlarını dizayn eden firmaların da belli standartlara uyması son derece normaldir. Bu normal şartların dışında kullanım isteyen sürücüler de araçlarının gerçek güçlerini görebilmek için belli başlı bazı uygulamalara yönelirler. Bunların en bilinen ve yaygın olanı chip tuning uygulamalarıdır. Yani otomobil firmaları araçlarının motor parçalarını sonsuz ömür hesaplamalarıyla motor performanslarını sınırlandırmaktadır. Günlük kullanım şartlarında araçlarının hem güvenlik hem de şehir içi ve şehirler arası kullanım standartlarına göre araçlarının performanslarını ayarlarlar. Otomobil sporları, ralli, formula vb. gibi müsabakalarda ürettikleri araçların performanslarını kullanılan piste göre ayarladıkları gibi günlük şartlarda kullanılan arabalarını da performans olarak uygun şekilde üretirler. Otomotiv üreticileri dünyanın değişik bölgelerindeki iklim ve hava koşulları, sürücülerin cinsiyet ve yaş aralığı, tasarruf beklentisi, uygulanan vergi vb. bir çok kriteri göz önünde bulundurarak araçlarını ortalama bir parametreye göre sınırlandırırlar.

Gaz pedalı tepkime hızını veya beygir gücünü arttırmak isteyen sürücüler çeşitli yazılımları araçlarına yükleterek veya bazı araç kitlerini kullanarak bu isteklerine cevap bulabiliyorlar. Yaşlı bir sürücü olağan bir sürüş yaşamak isterken genç bir sürücü daha fazla performans için arayışlara girebilir. Chip tuning de bu standartlar dışına çıkmamıza olanak sağlar.

CHİP TUNİNG ARACIMA ZARAR VERİR Mİ ?

Chip tuning uygulaması doğru kişiler ve uzmanlarca yapıldığı takdirde araca bir zararı olmamaktadır. Bir şehir efsanesi olarak dolaşan “aracın ömrünü kısaltıyor, yakıt tüketimini arttırıyor” gibi yaklaşımlar bu alanda yeterli olmayan uygulamalar ve acemi ellerde yapılan uygulamalar sonucu ortaya çıkmaktadır. Piyasada bulunan ucuz ve çin malı araç kitleri araçlara zarar verebiliyor veya yanlış yüklenen yazılımlar araçları ciddi zararlara uğratabiliyor. Burada temel faktör doğru yazılım ve güvenilir markadan geçiyor. Aracınıza chip tuning uygulaması yaptırmadan önce mutlaka konu ile ilgili detaylı bir araştırma yapmanız aracınızın güvenliği ve cebinizin ekonomisi için çok önemlidir. Doğru marka aracınızı bir performans canavarı yaparken, yanlış marka tercihi aracınızın sanayiden çıkmamasına neden olacaktır.

YAZILIM İLE BEYGİR GÜCÜ YÜKSELTME

Aracın kendi elektronik beyni üzerindeki orijinal değerlerin modifiye edilmiş değerlerle değiştirilme işlemidir. Araçlara yazılım atmak olarak halk arasında bilinen bu uygulamanın sonucunda araçlarda beygir ve performans artışı gerçekleşir. Bu uygulama piyasada iki şekilde görülmektedir;

 OBD (On Board Diagnostics)

Aracın elektronik beyninin otomobil üreticilerinin koyduğu güvenlik duvarını aşarak orijinal değerlerin değiştirilme işlemidir. Bu işlem sırasında aracın elektronik beynine OBD ile bağlanılır ve modifiye edilmiş değerler beyine yüklenir. Bu yöntemle performans elde etmek isteyen araç sahiplerinin eski değerleri yedeklemesi önemle tavsiye edilir. Aksi durumda oluşabilecek hasarlara karşı geriye dönüş mümkün olmayabilir.

ARACIN ELEKTRONİK BEYNİNİN YERİNDEN SÖKÜLEREK YAZILIM ATMA İŞLEMİ

OBD ekipmanlarının maliyetinin yüksek olması nedeni ile ülkemizde genellikle bu yöntem tercih edilmektedir. Esas olarak birinci uygulamada belirttiğimiz yöntem uygulanmaktadır fakat bu yöntemde elektronik beyin sökülerek bu firmalara iletilir ve kullanıcıya üçüncü elden teslim edilir. Pek güvenilir bir yöntem olmamakla birlikte maliyetli ve elektronik beynin sökülmesinden doğan garanti dışı kalma durumu da yaşanmaktadır.

ARACA YAZILIM ATMA YARARLARI

Yazılım ile beygir yükseltme uygulamasının her alanda olduğu gibi uzman ellerde yapılması önem arz etmektedir. Doğru ve uzman kişilerce yapılan bu uygulama sayesinde araçlarda önemli ölçüde performans artışı görülür.

ARACA YAZILIM ATTIRMANIN ZARARLARI

Aracın elektronik beynine doğrudan müdahale edildiği için araçlar bu uygulamadan sonra garanti dışı kalır. Yeterli optimum güç değerlerinin iyi hesaplanmaması durumunda araçta bir çok farklı hatalara yol açabilir hatta motora ciddi zararlar verebilir. Aynı şekilde değerlerin optimum değerleri aşması durumunda yakıt tüketimini de ciddi anlamda arttırmaktadır. Herhangi bir arıza karşılaştığınızda kendiniz müdahale edemezsiniz. Sadece işlemi yapan kişi müdahale edebilir. Bu işlemi yapan kişinin müdahale etme şekli de elektronik beyni yeniden söküp İstanbul, Ankara gibi merkezlere göndereceği şeklinde olduğu için aracınızı uzun süre kullanamama riski ile karşılaşabilirsiniz.

ARAÇ YAZILIM FİYATLARI

Ürün satışına yönelik bir ticaret hacmine sahip olmadığı için fiyat konusunda esneklik görülebilmektedir. Piyasada 500 TL ile 2000 TL arasında bu uygulamayı yapan bir çok şahıs ve firma bulunmaktadır.

 BOX UYGULAMALARI İLE BEYGİR GÜCÜ YÜKSELTME

Dünyaca ünlü tuning firmalarının her araca özel olarak arge çalışmaları neticesinde üretmiş oldukları yazılımları harici bir elektronik beyne aktarması ve araçlara harici olarak uygulanması işlemidir.

UYGULAMA

Bu işlemde yazılım atma işleminin aksine aracın beynine müdahale edilmez, istenilen tuning işlemi aracın motor kaputu içerisine her araca özel olarak üretilen beyin ve bağlantı soketlerinin montajı yapılarak gerçekleşir. Tak çalıştır mantığında üretilen box tuning sistemi dakikalar içinde gerçekleşir ve kullanıcı montaj uygulamasını kendisi de gerçekleştirebilir.

CHIPTUNİNG BOX UYGULAMASININ AVANTAJLARI

Aracın orjinalliğini ve garantisini kesinlikle bozmaz. Özellikle garantisi devam eden araçlar bakım için servise gitmeden önce boz tuning soketlerini sökerek servise gidebilir. Sistem aracın üzerinde kriminal hiçbir iz bırakmadığı için servis garanti kapsamı dışına çıkaramaz.

Sürücü yazılım uygulamalarının aksine box tuning uygulamalarında 3 ayrı kullanım opsiyonuna sahiptir.

  • Ekonomi modunda %10-15 arası yakıt tasarrufu sağlar.
  • Spor modunda %15 civarı beygir artışı sağlar.
  • Sport + modunda ise aracın optimum tüm gücünü kullanır.

 Box tuning uygulamalarında sürücü araç değişimi yaptığı zaman yeni aracına bağlantı soketleri ve yazılımın değiştirilmesi yolu ile aktarılabilir.

Box tuning uygulamaları dünyaca ünlü tuning markalarının milyon dolarlık arge çalışmaları ile fabrikasyon üretimi olduğu için araçlarda oluşabilecek her türlü arıza ve problem öngürülmüş olup ona göre güvenlik önlemleri alınmıştır. Box tuninguygulamasını satın aldığınız takdirde karşılaşacağınız her türlü problemde bir şahıs yerine bir firmayla muhattap olacağınız için bu da kullanıcılara avantaj sağlamaktadır. Ayrıca gözle görülebilir bir ürün satın alındığı ve bu ürünün arkasında duran büyük tuning firmalarının olduğunu düşünürsek, ürün garantisi ve ürünün araca verebileceği zararlar konusunda bu firmalar kullanıcıya garanti sağlamaktadır.

Bu bilgiler doğrultusnad yazılım yoluyla mı chiptuning yoksa boz yoluyla mı chiptuning diye soracak olursanız. Biz çok net olarak şu cevabı veriyoruz. Box yoluyla chip tuning !