Yaz Lastikleri Ne Zaman Takılır?
04
Mart

Yaz Lastikleri Ne Zaman Takılır?

Kış lastiği uygulaması 1 Kasım'dan itibaren başlarken, baharın yaklaşmasıyla birlikte yaz lastiği uygulamasına yavaş yavaş geçiş yapılacak.  Ülkemizde yasal yaz lastiği kullanımı 1 Nisan'dan itibaren uygulanmaya başlanacak.  Karlı, buzlu, çamurlu ve ıslak yollarda üstün yol tutuşu sağlayan kış lastikleri yaz mevsimin de aynı başarı gösteremez.  

Hava sıcaklıklarının 7 derecenin üstünde olmasıyla birlikte kullanımına başlanacak olan yaz lastikleri yol tutuşunu arttırıp aşınmaların önüne geçecektir. Yapı olarak 4 mevsim lastiklerine eş özellik gösteren yaz lastiklerinin yuvarlanma direnci düşük olduğu için yakıttan tasarruf sağlamanızı sağlar. Diş desenleri daha az olan yaz lastikleri bu sayede zeminle daha fazla temas imkanı sağlar.  Ancak hava koşullarının soğuması ve 7 derecenin altına düşmesi kauçuğun özelliğini yitirmesine neden olur. 

Bu kısımda yaz ve kış lastikleri keskin bir şekilde birbirinden ayrılırken, yaz lastikleri daha gürültüsüz ve yumuşak bir kullanım imkanı tanır. Sıcak havalarda yıpranma ve aşınmanın önüne geçer, yılın en sıcak hava koşullarına uyum sağlayacak nitelikte özel olarak üretilmiştir. Islak ve kuru zeminlerde performansı yüksek, yol tutuşu maksimum seviyedir.  Yaz lastiklerinizin diş derinliği 1.6 mm altında ise mutlaka değiştirmelisiniz...