Yaz Aylarında Antifriz Kullanılır Mı?
22
Mart

Yaz Aylarında Antifriz Kullanılır Mı?

Otomobil dünyası bizim bildiklerimiz ve bilmediklerimizle birlikte oldukça geniş bir alana yayılıyor.  İster istemez yanlış bilgilerin yayılması ve benimsenmesiyle kimi zaman doğru sandığımız şeylerle dolu.  Kış aylarında hepimiz tarafından bilinen antifriz kullanımının yaz aylarının da devam edip etmeyeceği kafamızı karıştıran problemlerden biri.  Araçların soğutma suyuna konulan antifriz kış şartlarında motorun donmasını engeller.  Kimyasal bir sıvı olan antifriz suyun 0 derenin altında donmasını engelleyerek mekanik zarardan korur. 

Bilinenin aksine antifriz sadece kışın soğutma sisteminindeki donmayı engellemekle kalmaz aynı zamanda yazın aracın su kaynatmasını ve hararet yapmasını da engeller. Soğutma sisteminde oluşan korozyonu önlemede büyük rol oynayan antifrizin yaz aylarında kullanılması gereklidir. 

Suyun içerisindeki mineraller ve kireç zamanla motor soğutma sisteminde tıkanıklığın oluşmasına neden olurken hararet yapmasına yol açar. Pas, kireçlenme ve oksitlenmenin önüne geçen antifriz, soğutma sıvısının motorun içerisinde rahatça dolaşmasına imkan tanır. 

Bu sebeple araçlarınızın periyodik bakımı yapılırken kaliteli antifrizin de eklendiğinden emin olmalısınız....