Webasto (Ek Isıtıcı) Nasıl Çalışır?
25
Mart

Webasto (Ek Isıtıcı) Nasıl Çalışır?

Webasto kelimesi ürünün isminden çok aslında ürünü üreten Alman şirketin adıdır.  Piyasaya çıkardığı ürüne kendi adını vermeyi başararak halk arasında tanınmasını sağlamıştır.  Webasto, motordan bağımsız olarak çalışan ek ısıtıcılardır. Yakıt kullanılarak oluşan enerjiyle hava ve suyu ısıtmaya yarar, bu kısımda motorun çalışması gerekmez. 

Ek ısıtıcılar uzun yolculuk yapan, yük taşımacılığı yapan tır ve kamyon şoförleri için kolaylık sağlayan bir sistemdir. Harici bir ısıtıcı veya bağımsız kalorifer olarak tanımlayabileceğimiz webasto, araç içinde uyumak zorunda kalan sürücülerin rahat etmeleri üzerine geliştirilmiştir. 

Isıtıcı içerisine emilen hava, bu kısımda dizel veya benzinle birleşerek havanın ısıtılması sağlanır.  Isınan hava kabine pompalanır.  Bazı webastolar motorun soğutma suyunu kullanarak kalorifer radyatörlerine kadar ulaşır. Günümüzde ki ek ısıtıcılar elektronik olarak programlanarak istediğiniz saatte çalışacak şekilde ayarlanabilir. Motor suyunu ısıtmada ve araç içi iklimlendirmeyi sağlayan ek ısıtıcılar, uzun yolculuklarda büyük bir konfor yakalamanızı sağlar...