Triger Kayışı Nedir, Ne Zaman Değiştirilir?
05
Ekim

Triger Kayışı Nedir, Ne Zaman Değiştirilir?

Triger Kayışı Nedir?

Triger kayışı içten yanmalı otomobillerde motorun zamanlamasının kontrolünü sağlayan kemer demektir. Triger kayışı görünüşte hiçbir işe yaramıyor olarak görülebilir. Yani baktığınız zaman sadece dişlileri vardır ancak krank milinin eksantirik bir biçimde dönmesini sağlayarak araçta hayati bir önem taşımaktadır.  

Triger kayışı olmadan pistonlar ve valfler senkronize olmaz ve bu sayede çarpışırlar. Bu sorun yaratan bir durumdur. Çünkü valfler kırılgandır ve kolaylıkla bükülebilmektedir. Pistonların çarpışmasının oluşturacağı tamir masrafı da fazladır.

Triger Kayışı Ne İş Yapar?

Triger kayışı sayesinde eksantrik millerini kontrol eden vanalar zamanında açılıp kapanır. Bu zamanında açmayı ise dişliler gerçekleştirmektedir. Bazı araçlarda ise daha dayanıklı olan kemer yerine zincirler vardır. Fakat kauçuk olan bu kemer daha sessiz bir şekilde çalışır bunun içinde daha verimlidir. Üstelik bu kemerlerin yağlanmaya da ihtiyaçları yoktur.

Bazı tür araçlarda triger kayışı arıza verirse valflerin pistonlara vurulmaması için açık tutulması gerekir.  Eğer ki açık olmazsa motorunuz da zarar görecektir.  Triger kayışının değişimi sırasında su pompasının da değişmesi gereklidir. Çünkü bu pompanın da ömrü triger kayışı kadardır. aynı zamanda değişmesinin nedeni ise triger kayışının sökülmesi için giderken su pompasına da rahatlıkla ulaşılabilir. Eğer ki siz su pompasını değiştirmez ve onun da arıza yapmasını beklerseniz o zaman daha fazla para ödemek durumunda kalırsınız.

Triger bir motorun çalışması için gerekli olan bir kemerdir. Motor içerisinde iki ana mil vardır. Bunlar krank mili ve eksantrik milidir. Triger kayışı sayesinde bu iki şaftta birbirine bağlanmış olur ve onların zamanında çalışmasını sağlamış olur. Triger kayışı sayesinde bir motor üzerindeki diğer parçalar atlanılarak farklı parçaların çalışması sağlanmış olacaktır.  

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger kayışı kauçuktan yapılmıştır, eninde sonunda bozulur veya kırılır. Bu olduğunda, aracınız durur. Aracın çekilmesi gerekir, çünkü motor yeniden zamanlanana ve kayış değiştirilene kadar başlamayacaktır. Aracınızı bir çekici çağırarak ustaya kadar çektirmeniz ve tamir ettirmeniz gerekir.

Triger kayışını zamanı geldiğinde mutlaka değiştirmeniz gerekir aksi takdirde kayışın kopması halinde sıkıntılı durumlar yaşayabilirsiniz.