Trafik Kazası Sonrası Ne Yapılmalıdır?
27
Ekim

Trafik Kazası Sonrası Ne Yapılmalıdır?

Trafik kazası hiç kimsenin istemediği ancak zamanının kestirilemediği talihsiz bir olaydır. Bu risk trafiğe çıkan her araç için vardır. Ancak önemli olan konu başınıza bir kaza geldiği zaman ne yapacağınızı bilmenizdir. Yani hemen polisi mi aramak zorundasınız, ambulansı mı çağırmalısınız ya da karşı sürücü ile nasıl bir anlaşma yapmanız gerekiyor. Bu makalemiz içerisinde tüm bu süreçlerle ilgili sizi aydınlatalım istedik.

Yaralanma Olmuşsa

Bir kaza durumu söz konusu olmuşsa ve sakinliğinizi koruyabiliyorsanız tek başınıza araç içerisinden çıkmayı denemelisiniz. Sağlığınızla ilgili bir problem yoksa o zaman karşı sürücüyü kontrol edin ve onunda iyi olup olmadığına bakın. Eğer ki karşıda bir yaralanma söz konusuysa o zaman hemen 112’yi arayın ve ambulansa haber verin. Sonrasında ise 155’i aramanız ve olay mahalline polisi çağırmanız gerekiyor. Bunları yaptıktan sonra kazanın olduğu bölgeyi güvenli hale getirmeniz şart. Aracı bulunduğu noktadan hareket ettiremiyorsanız o zaman aracınızdaki reflektörü kullanarak uyarı işareti koyun. Bu diğer araçları uyarmak ve size daha fazla zarar vermemelerini sağlamak için şarttır.

Yaralanma Olmamışsa

Eğer ki kazada herhangi bir yaralanma olmamış ve maddi hasar varsa o zaman yapmanız gereken karşı sürücü ile anlaşma yoluna gitmek. Bunu trafik polisini çağırmadan yapabilirsiniz. Eğer ki kendi kendinize anlaşabilirseniz o zaman kazaya karıştığınız için suçlu olsanız bile size kesilecek olan cezadan kurtulmuş olursunuz. 

Fakat bir anlaşma sağlanamıyorsa o zaman trafik polisini arayarak rapor tutmasını sağlayabilirsiniz. kaza sonrasında kaçmak, panik olmak ya da kavga etmek süreç içerisinde sizi daha zor duruma sokacaktır bunun için bunlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Olabildiğince hızlı hareket etmek sizin üzerinizdeki stresi de alacaktır.

Kaza sonrasında bir tanıdığınızı aramanız ve olay yerine çağırmanız iyi olacak çünkü o anda sizden daha mantıklı düşünecek ve size destek olacaktır.