Takograf Hangi Araçlarda Zorunludur?
11
Ağustos

Takograf Hangi Araçlarda Zorunludur?

Takograf; yük ve insan taşıyan kamyonet, kamyon, tır, otobüs vb. gibi araçlarda zorunlu tutulan kayıt ve takip cihazıdır.  2918 sayılı Karayolları Trafik Yönetmenliğinin 98. maddesine istinaden biraz önce bahsini ettiğimiz araçların takograf bulundurması zorunlu olmakla birlikte istenildiğinde yetkililere kayıtların gösterilmesi yasal olarak zorunlu kılınmıştır. 3500 kg üzerinde yük taşıyan araçlarla birlikte 17'den fazla yolcu taşıyan minibüs, otobüslerde bulunan takograf cihazları mekanik, elektronik veya elektro mekanik olarak üretilir. 

Ticari araçları denetlemek, trafik kurallarına riayet edip etmediklerini saptamak maksadıyla oldukça iş gören takograf cihazları takıldığı andan itibaren sürücü ve bu araçları işleten şirket tarafından cihazı kullanılır durumda bulundurma zorunluluğuna tabidir. Polis ekipleri araçların takograf kayıtlarını istediklerinde son 1 aylık bilgiler çıktı olarak sunulmalıdır. 

Takograf çıktısında öne çıkan bilgiler şöyledir; aracın hız ihlalinde bulunup bulunmadığı, ne kadar mesafe kat ettikleri, dinlenme dahil ne kadar araç kullanıldığı ve aracı kimin kullandığına dair kayıtları tutmaktadır. 

Takograf cihanızını bulundurmamak, kullanmamak, cihazın bozuk olması, cihaza müdahale durumlarında trafik ekipleri tarafından maddi cezalar uygulanmaktadır. Takograf cihazlarının kayıtları kullanılan araçta 1 ay,  işletmelerde 5 yıl süreyle saklanmak zorundadır. 

Şehir içinde taşımacılık yapan araçlarda takograf zorunluluğu bulunmamaktadır...