Sunroof  ile Moonroof Arasındaki Farklar Nedir?
13
Ekim

Sunroof ile Moonroof Arasındaki Farklar Nedir?


Çoğu kişi için aracı bir dost, iyi bir arkadaş gibidir. Hayatımızın birçok yerinde olan otomobiller, kişiselleştirme aksesuarlarıyla birlikte kişinin kendisini yansıtan dizaynlara sahip olmaktadır. Nitekim otomobil şirketleri potansiyel araç sahipleri için satın alacakları otomobilin kişiselleştirilmesi adına envai çeşit aksesuar imkanı sağlıyor. Otomobil sektörüne bakıldığında en popüler araç aksesuarları arasında Sunroof ve Moonroof yer almaktadır. 

Tarihimize bakıldığında ilk üretilen arabaların çatıları bulunmamaktaydı ancak konfor arayışı nihayetinde araçların son görünümü günümüzdeki halini aldı.  Şeffaf perdelerle, katlanır kanvas ürünlerinin sonunda tamamen kapalı fabrika kaportaları üretildi.  Üstü kapalı araçların yanı sıra üstü açılabilen araç tasarımının aynı anda olabileceği fikri ise 1920’li yıllarda öne atıldı.  Açılır tavan mekanizmaları teknolojiyle birlikte gelişip günümüzde birçok çeşidiyle yeni araçlarda yaygın bir deneyim sunmaya başladı.

Açılır tavan konusunda karşınıza çıkan Sunroof ve Moonroof terimleri, çoğu kişi tarafından sıkça birbirine karıştırılıyor. Öncelikle her ikisi de aracın içine ışığın direk olarak gelmemesi için üretilmiştir. Sunroof ile Moonroof arasındaki en büyük fark ise birinin dışa doğru açılmasıdır.  Diğer önemli bir fark ise sunroof’ların aracın gövdesini oluşturan metalden, moonroof’ların ise camdan üretilmesidir.

Sunroof ile Moonroof arasındaki göze çarpan farklarından biri ise kurulum mekanizmalarıdır. Sonroof araç sahibine çatı açmak için manuel ve mekanik olarak fırsat tanımaktadır.  Moonroof, diğerine kıyasla biraz daha büyük olmakla birlikte aşırı yağmurlu hava koşullarında araç içine sızıntı olmasına imkan vermez. Günümüzde yeni araçlar için tasarlanan Sunroof ve Moonroof’lar benzer özellikler gösterebilmektedirler, her ikisinin de aması aracın içine temiz hava ve güneş ışığı girmesine imkan tanımaktır. Ayrıca dönüştürülebilir tavanla kıyasla her ikisi daha güvenli, hırsıza karşı daha güvenilirdir.

Otomobil satıcıları araç almaya düşünen alıcılar için tavan seçeneklerini bir paket halinde sunmaktadırlar. Arabanın modeli ve üreticine göre panoramik çatıların fiyatları da değişiklik gösterebilmektedir. Nitekim kullanılmış bir araca da açılır tavan mekanizması uygulanabilmektedir…