Sisli Hava Şartlarında Araç Kullanmanın Püf Noktaları
21
Haziran

Sisli Hava Şartlarında Araç Kullanmanın Püf Noktaları

Sürücüler için araç kullanımını zorlaştıran etmenlerden biri de zorlu hava koşullarıdır.  Sonbahar ve kış aylarında yoğun bir şekilde görülen sis, araç kullanımı esnasında görüş alanını daraltarak tehlikeli durumların ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Yoğun siste araba kullanmak bir nevi gözü kapalı yol bulmaya benzer. Bu durumda sürücülere düşen direksiyon becerilerini göstererek doğru kararlar almaktır. 

Yapılan araştırmalar ve istatistikler neticesinde araba kullanımında en tehlikeli hava koşulunun yoğun sis olduğu ortaya çıkmıştır. Tercihen mecbur değilseniz sisli havalarda yola çıkmaktan kaçınmalısınız, ancak yoğun sis altında araç kullanma zorunluluğunuz var ise güvenli bir yolculuk için dikkat etmeniz gereken püf noktalarını sizler için belirledik. 

Sisin görüş mesafesini azalttığı bilinmektedir ancak atladığımız bir nokta ise sisin kaygan zemine neden olmasıdır. Sürücülerin kaygan zemini hesaba katarak fren mesafesinin uzayacağını aklından çıkarmaması gerekir. 

Araç ile yol alırken izin verilen hız limiti yerine görüş alanınızın izin verdiği ölçüde bir mesafe sınırı ayarlamak en doğru karardır. 

Önünüzde ilerleyen aracı referans almadan yol işaretleri ve yol çizgilerini takip etmelisiniz.

Yoğun sis altında normal olan takip mesafesini 2-3 katına çıkartmanız sizin yararınıza olacaktır.

Görüş alanının daraldığı sisli havalarda mümkün olduğunda bulunduğunuz şeritte kalmalısınız. 

Sis farlarını mutlaka kullanmalısınız. 

Uzun farları yakmak bilinen en büyük yanlıştır, nedeni ise uzun farlar önünüze bir bariyer oluşturacağı için görüş mesafenizi azaltacaktır. 

Görüş açınızın iyice daraldığı anlarda camlarınızı indirerek trafiği dinleyin, etrafınızdaki araçları göremediğinizde seslerini işitebilirsiniz...