Şarj Dinamosu Neden Ses Yapar?
31
Ağustos

Şarj Dinamosu Neden Ses Yapar?

Sürücülerin karşılaştıkları problemlerden biriside şarj dinamosundan ses gelmesi arızasıdır. Her araçta bulunan şarj dinamosu bir kayış yardımı ile krank devrini enerjiye çeviren bir sistemden oluşur. Araçtaki enerji sirkülasyonunu ve sürekliliğini sağlayan dinamolar önemli parçalardır.  Özellikle de şarj dinamosu arıza ihmali yüksek olan, mekanik enerjiyi elektriğe çeviren Alternatöre'dir. 

Çok sık karşılaşılan arızalardan biri olan şarj dinamo aksamından ses gelmesi, ıslık benzeri bir sesin işitilmesi elektrik arızası olarak da bilinir. Şarj dinamosunda meydana gelen bir arızanın aküyü de etkileyeceğini unutmayın.  Çünkü şarj dinamosu aküyü de beslemektedir. Genel arıza belirtileri; gösterge panelinin sönük olması, farların iyi aydınlatmaması, aracın içinden kablo yanığı kokusu gelmesi ve elektrikli camların çalışırken sorun yaratması arıza belirtisidir. 

Şarj dinamosundan ses gelmesinin sebebi ise çoğunlukla rulmandır. Bilyelerden oluşan rulman zaman içinde aşınabilir ve dolayısıyla çalışırken ses çıkartabilir. Şarj dinamosunun ses yapmaya başladığını fark ettiğinizde acilen servise gitmeli ve rulmanı değiştirmelisiniz.  Aksi taktirde kitleme yaparak kayışın kopmasına ve artan sürtünmeyle birlikte aracın alev almasına neden olabilir...