Rektifiye (Motor Yenileme) Nedir?
04
Ocak

Rektifiye (Motor Yenileme) Nedir?

Araçların en önemli ve kıymetli parçalarından birisi olan motor, deyim yerindeyse araçların kalbi niteliğindedir. Rektifiye araçların kullanım zamanına ve kilometreye bağlı olarak motorun verimliliğini arttırmak amaçlı uygulanan bir işlemdir.  Çalışma koşullarına bağlı olarak zamanla aşınan motor ve parçalarının düşen performansını arttırmak maksadıyla halk arasında motor yenileme olarak adlandırılır. 

Ömrünü tükenmeye hazırlanmış veya standartlara uymayan motor parçalarının muhtelif talaşlı işlemler uygulanarak veya değiştirilerek yeniden ilk günkü çalışmasını sağlama işlemine rektifiye denilir.  Standartları karşılamayan motor parçaları silindirler, krank mili, pistonlar vb. değiştirilmesi gerekirken parçaların yeniden boyutlandırılması, çatlak onarımlarını kapsamaktadır. 

Rektifiye motor yenileme işlemlerinin bütününü içerirken; piston kafası, motor kayışları, segmanlar, silindir kapağı, eksantrik kapağı ve krank mili, supaplar üzerinde yenilik yapılır. Rektifiye işlemi uzman olan profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Motor bloğu indirilerek parçaların ilk başta sökülerek temizlenmesi ve montajı içermektedir. 

Rektifiye sonrasında silindir yüzeylerinin segmanlarının çalışabilmesi adına hazırlanma işlemi olan honlama yapılır...