Podye Nedir, Nasıl Çalışır, Aracın Neresinde Bulunur?
30
Ekim

Podye Nedir, Nasıl Çalışır, Aracın Neresinde Bulunur?

İnsanlarda bulunan iskelet sisteminin bir benzeri araçlarda da bulunmaktadır. Araçlarda tüm parçaların bir arada bulunmasını sağlayan bir alt zemin olan şasi, genel bir tasvirle iskeletin görevini üstlenir. Güvenlik konusunda lüzumlu bir yere sahip olan şasi kaza anında araba parçalarının dağılmasını önler.  

Aracın iskeletini oluşturan parçalardan biri ise Podyedir. Sanayi alanındaki adları şase ucu, tüfek sacı ve kılıç sacıdır, şasinin bir parçasıdır.  Görevi önden, alttan ve yandan gelen darbelere karşı direnç göstermek olarak tanımlanabilir. Podye aracın yoldaki duruşu ve sapmaları etkileyen nitelikli parçalardan biridir. 

Olası bir kaza anında hasar görüp görmediği mutlaka kontrol edilmelidir. Podyenin tam olarak bulunduğu alan C sütunu ile ön panel arasındaki bölümdür. Amortisör takozlarına ve yan çamurluğa bağlıdır. Podyeyi ön lastiklerin hemen üzerinden görebilirsiniz.  Bazı araçların motor kulağına bağlı olabildiği gibi ön farına kadar uzanan parçada da bulunabilir. 

Amotisör kulesi podye sacına bağlıdır, çamurluklarda bu saca monte edilmektedir. Kaza anında darbeleri savuşturma özelliği olsa da podye de oluşan hasarlar araçlarda sapmaya neden olur. Metalin akma noktasının hasar gördüğü hasarlarda kendisine bağlı olan fren sistemini, tekerlekleri ve amortisör takozunu parçalarda hasar oluşmasına neden olabilir. 

Podya hasarları profesyonel bir şekilde düzeltilmeli, orojinale yakın hale getirilmediği müddetçe araçta sapmaların yaşanmasına neden olur. Çok ağır bir şekilde çarpma sonucu hasar alan podye direnç noktasını kaybettiği için değiştirilmesi gerekir...