Plaka Çalındığında veya Kaybolduğunda Yapılması Gerekenler
20
Ocak

Plaka Çalındığında veya Kaybolduğunda Yapılması Gerekenler

Aracın kimliği vazifesini gören taşıt kayıt plakası, aracın devlet mercileri tarafından tanınmasını sağlar.  Taşıtın trafiğe çıkabilirliğini, araçtan kimin sorumluğu olduğunu ve gerekli kayıtlara kolayca ulaşımına imkan tanır.  Taşıt plakaları kişiye özeldir ve aynı plaka başka birinde bulunamaz.  Ancak günümüzde plaka hırsızlığı ve sahte plaka kullanımı ciddi derece de artmış, araç sahiplerini zor duruma düşürecek olaylar patlak vermektedir. 

Plakanızın kaybolduğundan veya çalındığından şüpheleniyorsanız öncelikle bu durumdan yetkili mercileri haberdar etmek zorundasınız.  Nitekim polis karakoluna çalıntı veya kaybolma durumunu bildirmediğiniz, şikayetçi olmadığınız taktirde plaka sizin adınıza kayıtlıyken farklı amaçlarla kullanılabilir.  Çalıntı plakayla bir dizi suç işlenebilir ve siz zan altında kalabilirsiniz. 

Yetkili mercilere gerekli şikayette bulunduğunuz da sizi gerekli makamlara sevk ederek yapmanız gerekenleri öğrenmenizi sağlayacaklardır.  Plaka çalıntı veya kaybolmaların da eski plakanızı yeniden çıkartamazsınız, bunun yerine emniyet size başka bir plaka verecektir. 

Plakanızın çalındığından emin olduğunuzda ve şikayet sonrasında hazırlamanız gereken belgeler

1- Şoförler cemiyetinden alacağınız nakil dosya

2- Nüfus cüzdanı 

3- Zorunlu sigorta poliçesi

4- Noter satış belgesi (geçici de olabilir)

5- Aracın eski plakası veya trafik dökümanları 

Tescil plaka numaralarından sırada olan ve boşta olan yeni bir plaka alarak geçici veya daimi olarak kullanabilirsiniz. Çalınan veya kaybolan plakayı kullanmanız mümkün değildir.  Genellikle çalınan veya kaybolan plakaların geri bulunamayacağı düşünülürken, tam aksi bulunduğu durumlarda vardır.  

Ancak bulunan plakanın bir süre boşta kalması gerektiği için tescil plaka sıralamasında en sona yazılacaktır.  Plaka numarasına sıra geldiğinde başka bir alıcı tarafından alınarak kullanılabilir ancak plaka eski sahibine verilmemektedir.