Otomobillerdeki Travers Nedir, Ne İşe Yarar?
11
Mart

Otomobillerdeki Travers Nedir, Ne İşe Yarar?

Otomobil dünyasına yabancı olanların bir türlü anlayamadığı bir çok kavram ve terim vardır.  Travers de bu isimlerden biridir, beşik olarak da bilinen bu parça taşıyıcı görevini üstlenmektedir. İki ucundan şasiye bağlı olan travers motor şanzımanı ve ön düzenek parçaları traverse sabitlenir. 

Motor alt beşiği olarak da adlandırılan bu parça, arabaların yanı sıra trenlerde kullanılmaktadır. Travers burçlarından oluşan bu parça kolay kolay arızalanmaz.  Oldukça sağlam bir malzemeden üretilen bu parça direk şaşi üzerine monte edilir. Şaşiye bağlanan burçlar da zamanla yıpranma ve aşınma olabilir bu da aracın ses çıkarmasına neden olabilir. 

Kolay kolay deforme olmayan travers, ancak alttan alınan bir darbe sonucunda burçlarda arızalar görülebilir.  Burçlarda eskime, kopma, çürüme ve aşınma rastlanan arızalar arasındadır. Travers parçasında oluşan arızanın en büyük belirtisi sestir, tüm alt takımı ve motor kulaklarını üzerinde taşıyan bu parçanın görevi büyüktür. 

Travers de oluşacak her hangi bir arızaya anında müdahale etmek istenmeyen kazaların ve kötü durumların önüne geçmek adına oldukça mühimdir....