Otomobillerde Kışlık Bakım Nasıl Yapılır?
27
Eylül

Otomobillerde Kışlık Bakım Nasıl Yapılır?

Otomobillerde kışlık bakım nasıl yapılır başlıklı bu makalemizde sürücülerin kışa hazırlanırken araçlarında nelere dikkat etmeleri gerektiği hususuna değinelim istedik. Güvenli bir sürüş yapılması hedefleniyorsa otomobillerde lastiklerden tutun cam suyuna kadar mutlaka dikkat edilmesi gereken bir takım önemli konular vardır. Havaların soğumasıyla birlikte bu aksamların daha fazla kullanılıyor olması da düzenli bakımı gerektirir.  

Bir sürücünün aracına yapacağı kışlık bakım ile kışın olumsuz etkilerinden de kurtulmuş olacağı gibi kaza gibi istenmeyen durumlarında ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Otomobilinizde kışlık bakım yaptırırken dikkat etmeniz gereken konular aşağıda belirtilmiştir.

Kışlık Lastikler

Türkiye’de 1 Aralık itibariyle kışlık lastik uygulamasına geçiliyor. Her ne kadar ticari araçlar için zorunlu olan bir uygulama olsa da kışlık lastik kullanımı aracın zorlu kış şartlarında yere daha sıkı tutunmasını sağlayacaktır. Özellikle yağışlı havalarda zeminle otomobil arasındaki bağın daha güçlü olmasını sağlar. Aracınızın kışlık bakımını yaptırırken mutlaka 4 tane kışlık lastik almalısınız. Eski lastikleriniz varsa uygunluğuna göre onları da takabilirsiniz. 4 lastiğinde diş derinliğinin aynı olması önemlidir. Kışın aracınızın lastiklerine destek olarak yanınızda zincir bulundurmanızda gerekli olacaktır.

Antifiriz ve Suyunu Kontrol Edin

Antifriz aracın radyatöründe bulunan suyun donmamasını sağlamak, bunun yanı sıra soğutma sisteminde de kireçlenmenin önüne geçmek. Bir otomobil için yakıt ne kadar önemliyse su da aynı öneme sahiptir. Aracınızdaki su kışın donarsa bu durumda motorunuzda zarar görmüş olur ve ciddi sorunla baş etmek zorunda kalırsınız. Düzenli antifiriz kullanımı ve bakımı aracın motor içerisinde soğutma sıvısının daha rahat gezmesini sağlar ve bu sayede araç daha problemsiz hale gelir.

Silecekler ve Cam Suyu

Kış mevsiminde en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında görüş mesafesi geliyor. Bunun için sürekli yağmur ve kar gibi doğa olayları meydana geleceğinden dolayı aracınızın camlarında pislenme ve buğulanmalar meydana gelecektir. Bunun için cam suyunuzu ve sileceklerinizi mutlaka kontrol ettirmelisiniz.

Far Ayarları

Kışın yerli yersiz kararan hava sürüşü daha da keyifsiz hale getirmektedir. Bunun için her türlü ihtimal ve olasılıklara karşın mutlaka farlarınızın kontrolünü yapmalısınız. Gündüz saatlerinde görüşün az olduğu durumlarda bile aracınızın farlarını açmanız gerekebilecektir.