Otomobil Teknolojisine Yön Veren İcatlar
09
Ağustos

Otomobil Teknolojisine Yön Veren İcatlar

Çoğu kişininde bildiği üzere ilk içten yanmalı motor Alman mühendis Karl Benz tarafından 1885 yılında icat edilmiştir.  Aradan geçen bunca yıl otomobil sektörünü oluşturup geliştirmeye yetmiş olsa dahi, her geçen gün teknoloji sayesinde otomobil üreticileri araçlarını farklı kılacak icatların peşini bırakmamıştır. Otomobil sektörüne yön veren, yeni sistemlerin önünü açan icatları sizler bir araya getirdik.

Otomobil teknolojisine yol açan icatlar;
ABS Fren Sistemi 

Fransız Gabriel Voisin tarafından 1929 yılında geliştirilen mekanik ABS fren sistemi uçaklarda kullanılmıştır. Daha sonraki süreçlerde geliştirilen bu sistem ilk defa dört tekerli araçlarda 1971'de Sure Brake adıyla Chrysler firması tarafından kullanılmıştır. 

Otomatik Şanzıman

Otomobil kullanımını kolaylaştıran otomatik şanzıman ilk olarak Sturtevant kardeşler tarafından Amerika'da 1904 yılında icat edilmiştir. Hızlı ve yavaş olmak üzere 2 vites bulunan sistem döneminin çığır açan yeniliklerinden biriydi. 

3 Noktadan Emniyet Kemeri

Emniyet kemerinin ilk icadı 1885 yılına dayansa da birçok alanda kullanılmış, savaş uçaklarında ise ilk kez 1911 yılında kullanılmıştır. Ford firması savaş uçaklarında kullanımı devam eden emniyet kemerlerini opsiyonel donanım olarak kullanmaya karar vererek 1955'de araçlarında bu sisteme yer vermiştir.  Emniyet kemerinin dört tekerlekli araçlarda ilk kullanımı 1949'a kadar dayanmaktadır. 

Hidrolik Direksiyon

Sürüş esnasında manevra yapmamızı sağlayan hidrolik direksiyon sistemi ilk kez 1876 tarihinde  icat edilmiş, kamyonlarda 1903 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Hidrolik direksiyonun otomobillerde ilk kullanımı Hydraguide modelinde 1951'de görülmüştür. 

Hava Yastığı 

Hava yastığı tasarımlarının tarih sahnemizde ilk ortaya çıkışı 1940'lı yıllara dayanır. Araçlarda kullanımı ise 1970 yıllarının başında görülmüş, Amerikan Devletinin resmi araçlarında kullanılmıştır.