Otomobil Motor Çeşitleri
03
Mayıs

Otomobil Motor Çeşitleri

Yeni bir otomobil alacak olan sürücüler araç seçiminde bulunurken fiyatın yanı sıra performans ve yakıt tasarrufunu da göz önünde bulundurmaktadır. Nitekim otomobil seçiminde motorlar hakkında az çok bilgiye sahip olmak oldukça işinize yarayacaktır. Otomobillerin en önemli ve büyük parçalarından biri olan motorlar yakıtlarına ve silindirlerine göre farklı çeşitlerde bulunmaktadırlar.  Motorların kullandığı yakıt ve verimliliğine göre sınıflandırıldığını bilmenizde fayda vardır. Motor türleri hakkında tüm merak ettiklerinizi yazımızda bulabilirsiniz.

Yakıta göre motor türleri ikiye ayrılır.  Benzinli ve dizel olarak ayrılan motorlar yakıt ve hava karışımını kullanmaktadır.  Araçtan performans yönünden büyük beklentileriniz var ise benzinli motora sahip otomobilleri seçmelisiniz. Yakıt tasarrufu ve çekiş gücü yüksek bir araç beklentiniz var ise dizel motorlu araçları seçmenizi öneririz. 

Yakıtın yakıldığı yere göre motor türleri kendi aralarında ayrılmaktadır.  Bunlar; yakıtın motor içinde yakıldığı çeşitlerine içten yanmalı motor ve dıştan yakmalı motorlardır. 

Soğutma sistemine göre motorlar; su soğutmalı ve hava soğutmalı olarak iki farkı şekilde bulunur. 

Hava besleme sistemine göre; atmosferik motor ve turbo motor olarak iki farklı çeşidi kullanılmaktadır...