Otomobil Dünyasının Liderlerinden Audi Hakkında Bilmedikleriniz
28
Nisan

Otomobil Dünyasının Liderlerinden Audi Hakkında Bilmedikleriniz

Audi denildiğinde bu gün herkesin tanıdığı dünya otomobil piyasasının hatırı sayılan marka hakkında neler biliyorsunuz?  Audi'nin köklü geçmişi hakkında tüm hikayesini sizler için araştırdık.  Dünya markası haline gelen otomobil devinin uzun yıllara dayanan hikayesini ve hakkında bilmediklerinizi öğreneceksiniz.  Alman markası olan Audi, aslında enteresan bir hikaye sahip. August Horch tarafından 1800'lü yılların sonunda kurulan Audiwerke AG Zwickau şirketi ilk fabrikasını Saksonya eyaletinde kurmuştur.  

Şirket ilk arabasını 1910'da Audi Type A Sport-Phaeton modeliyle piyasaya çıkarmıştır. Akabinde aynı yıl modelin Type B  versiyonu çıkarılmıştır. Araçlar daha çok spor etkinliklerinde kullanılırken Austrian Alpine Run yarışlarında üç kez üst üste birincilik kazandırmıştır.  

Audi markası temellerini oturttuğu ve üretime tam odaklandığı yıllarda kurucusu August Horch tarafından bir ayrılık yaşandı.  Bu ayrılık markayı yıkmadı ve üretime devam etti, öyle ki soldan direksiyonlu ilk Alman arabası Tpye K'yı 1920 yılında piyasaya çıkarttı. Araç o kadar güvenilir bulundu ki devamında soldan direksiyonlu araçların üretimi yaygınlaştı. 

İkonik bir simge olarak dünyaca tanınan Audi logosu, şirketin kurulmasının ardından yıllar sonra oluşturuldu. Marka logoyu oluştururken Audi'yi temsil etmek yerine otomobil birliğini temsil etmeyi seçti. Olimpiyat oyunlarının logosuyla Audi'nin logosunun benzerlik taşıması üzerine 1995'de dava açıldı. Mahkeme benzerliği kabul etmeyerek Audi'yi haklı buldu ve logonun kullanımı devam etti. 

Marka altı silindir motorlu önden çekişli aracı üreten ilk Avrupalı otomobil şirketi oldu. Bu dönemde 2. Dünya savaşının patlak vermesiyle Audi tüm üremi durdurarak Naziler için zırhlı araç üretmeye başladı. Naziler için üretim yaptığı için fabrikaları müttefik uçaklarının bombardımanına maruz kaldı. Savaşın sona ermesiyle birlikte firmanın ana üretim noktası olan Zwickau bölgesi Sovyetler etkisinde kaldı. Savaş tazminatı olarak görülen fabrika yavaş yavaş söküldü ve Audi Union ticari sicilden yok edildi. 

ABD'nin yapılan Marshall yardımlarıyla Audi 1949 yılında tekrar kuruldu. Yalnız şirket hızlı üretim yapacak sermayeyi bulamıyordu, 1969 yılında şirket Volkswagen tarafından satın alındı. Volkswagen fabrikaların Audi markasıyla araç üretmesini istemiyordu.  Lakin Audi, 1972'de Audi 80 modelini piyasaya sürdü. 


Bu dönemle birlikte savaşları, davaları ve şirketi kapanma noktasına getiren mali krizleri aşan Audi, otomobil sektörüne yön veren markalardan biri haline getirdi....