Neden Gaz Tepkime Cihazı Kullanmalıyım?
15
Mayıs

Neden Gaz Tepkime Cihazı Kullanmalıyım?

Yeni nesil araçlarda gaz tepkime cihazlarına ihtiyaç duyarız.  İçeriden gaz pedalına dokunduğumuz zaman aracın hızlanması sensörler ile olur. Sensörlerde oluşan bu gecikmelerden dolayı gereksiz yere gaza basar. Çiğ yakıt atılımına sebep olur. Gaz tepkimedeki gecikme kısaltılarak daha iyi sinyal alındığından yakıt daha verimli kullanılır. Çiğ yakıt atılımının önüne geçer.  Bunun en büyük sebebi gaz pedalındaki  sinyal gecikmesidir. Boğaz kelebeği ile gaz pedalı arasında kurulan bu bağlantı ve farklı sürüş modları ile gaz tepkime süresini kısaltır. Özellikle 2005 yılından sonra bütün araçlarda bütün otomobillerde elektronik gaz pedalı kullanılmaktadır. Gaz tepkime süresi büyük oranında kısaltmayı sağlar. 

Gaz tepkime cihazının yaptığı tek şey sadece gaz tepkisini değiştirir. Arabaların yokuşta çekmemesi, dur kalk yapması durumlarında gaz tepkime süresinin uzun olması sıkıntı yaratır. Ancak bu gaz tepkime cihazları kullanıldığında bu sorun ortadan kalkıyor. Rampa ve yokuşlarda arabanın çekiş gücünü gaz tepki süresindeki sinyalin daha hızlı gönderilmesi sayesinde bu sorun ortadan kalkar. Bunun yanında sollama yapıldığında bayılmaların önlenmesi için yine gaz tepkime cihazı işe yarar. Böylece hem yakıttan tasarruf, hem güvenli bir sürüş, hem de keyifli bir sürüş deneyimi yaşarsınız.

Elektronik yani frekansla çalışan araçlarda sinyal gecikmesine neden olacağından bu cihazı kullandığınızda 0 ile 100 km arasındaki hızlar için ciddi performans ve daha seri bir sürüş alabiliyorsunuz.

Gaz Tepkime Cihazı Fiyatları Nelerdir?

Gaz tepkime cihazı fiyatları değişkenlik göstermektedir. Fiyatlar 400-500 liradan başlayıp, 1700 TL civarına kadar değişkenlik göstermektedir. Her markanın fiyat politikası farklıdır.

Gaz Tepkime Cihazı Fiyatları Neye Göre Belirlenir?

Piyasada çok farklı fiyatlarda gaz tepkime cihazı bulabilirsiniz. Bunun birçok nedeni var. Her şeyden önce kalitesi, ürünün nereden, hangi ülkeden getirtildiği, teknik donanım ve profesyonel hizmet, arge çalışmaları, servis ağları, garanti kapsam ve süreci, ulaşılabilirlik bu fiyatları değiştirmektedir.

Pedalbox büyük bayilik ağı ile hemen her ilde bulunmaktadır. Muadil gaz tepkime ürünlerinde bazı firmaların bayiliği kısıtlı olabilmektedir. Müşteri hizmetlerine ulaşılabilirlik bakımından diğer gaz tepkime cihazı satan firmaların herhangi bir teknik problemle karşılaşılması durumunda bu teknik ve müşteri hizmetlerine ulaşılabilirlik gibi nitelikler de gaz tepkime cihazları bakımından fiyatları artıran ya da azaltan faktörler arasındadır.

Benzer ürünlerin garanti süreleri, motor ve yazılım garanti kapsamı olup olmaması gibi konulardan dolayı değişkenlik göstermektedir.

Pedalbox Türkiye olarak cihazın,  her ilde bayiliğinin bulunması, bütün belgelerinin tam olması, Almanya menşeili DTE Systems’in geliştirdiği, halen geliştirilmeye devam etmesi, teknik destek alanlarında her daim hizmet devamlılığının olması, hem yazılım hem cihazlarının garanti kapsamının kesin olarak belirtilmiş olması ve motorda meydana gelebilecek teknik sorunlar durumunda, motoru da kapsam altına alması artı özellikleri arasındadır. Hem fonksiyonel, hem kalite, hem de teknolojik açıdan en üst düzeyde bir gaz tepkime cihazıdır. Ayrıca Pedalbox cihazının bir üst modeli olan Pedalbox plus cihazını da geliştirdiler.

Bir Gaz Tepkime Cihazı Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

En çok dikkat edilmesi gereken ve sorgulanması gereken konu cihazın nerede üretildiğidir. Bilindiği üzere Almanya otomotiv sektöründe lider bir konumdadır ve otomotiv teknolojilerinde başı çeken ve en kaliteli ürünleri üretmektedir. Yurtdışından çok düşük maliyetlerle parçaları getirip burada gaz tepkime cihazı sunulan ürünler bulunmaktadır. Bu cihazların kalitesi de ortadadır ve kopya ürünler araca ciddi zararlar verebilir.

Sahip olduğu belgeler mutlaka orijinal olup olmadığı sorgulanmalıdır. Sahte belgelerle piyasaya gaz tepkime cihazı sunanlara karşı dikkatli olunmalıdır. Sahip olması gereken belgeler, TÜV Belgesi, CE sertifikası ve parça onay belgesi mutlak bulunması gereken belgeler arasındadır. Gaz tepkime cihazını internetten hiçbir test yapmadan almak riskli olabilir. Bayiliklerden test edilerek alınması ve garanti kapsamlarının sorgulanması önem arz etmektedir. Ayrıca kurumsallığı mutlaka öğrenilmelidir.

Muadil gaz tepkime cihazlarında dikkat edilecek konular; fiyat politikası her daim standart olup olmadığı araştırılmalıdır. Bayilik ağı var mı? Garanti olarak süre ve neleri kapsıyor? Teknik destek ekibi var mı? Kurumsal mı? Müşteri hizmetleri var mı?

Gaz Tepkime Cihazlarının Bir Zararı Var mıdır?

Gaz tepkime cihazları özellikle motor ayarları üzerinde oynama yapmaya gerek kalmadan aracın hız performansını belirgin artırır. Bu nedenle otomobil performans ürün ya da cihazlarına bakıldığında sürücülere oldukça çekici gelmektedir. Gaz tepkime cihazlarının teknik olarak bir zararı yoktur ancak kopya ürünler motorda ciddi hasarlara yol açabilir.

Güvenilir, belgeleri tam,  orijinal ve Avrupa menşeili olduğuna emin olduğunuz bir gaz tepkime cihazının eğer garanti kapsamı da bulunuyorsa sizin için doğru bir tercih olabilir.

Ancak gaz tepkime cihazı aracı aşırı hızlandırabilir. Gaz pedalını kilitleyebilir, . Çok yüksek hızlara çıkabilir ya da sinyali bozup araca zarar verebilir. Bu nedenle kullanıcıları tehlikeye atabilir. Özellikle nereden getirildiği belli olmayan, orijinal olmayan, sahte belgelerle piyasaya sunulan gaz tepkime cihazları yukarıda bahsettiğimiz sorunların oluşmasına neden olabilir. Araçta meydana gelecek dijital ya da teknik konularla ilgili sorunlar eğer ucuzuna kaçayım derseniz yukarıda saydığımız zararlar ortaya çıkabilir.

Bu zararların yanında arıza lambalarının yanmasına, yakıt artışına, pedalda kilitlenmelere yol açabilir. Aracın motorunu garantiden çıkarabilir. Bu nedenle kopya ürünleri almamanız ve ürünün orijinal olup olmadığı, nerede geliştirildiği öğrenilmeli ve belgeleri mutlaka sorgulanmalıdır.