Motor Üflemesi Neden Olur?
07
Eylül

Motor Üflemesi Neden Olur?

Otomobiller kullanıldığı dönemlerde bir süre sonra bazı arızalar verir.  Kullanmaya bağlı olarak oluşan deformasyonlar araçların seyir halinde iken zorlanmasına neden olur. Araçların performansı açısından araç sahiplerinin bu arızaları en başında fark etmeleri ve düzenli olarak periyodik bakım yaptırmaları önemli bir ayrıntıdır. Periyodik bakım araçların filtre aksamının ve yağının değişmesi işlemlerini kapsamaktadır.  Motorun sürekli olarak çalışması içerisindeki yağın kirlenmesine ve özelliğini kaybetmesine neden olur. İşlevini kaybeden yağ değiştirilmediğinde ortaya çıkan sürtünme aşınmaya neden olarak otomobillerin yağ yakmasına neden olur.

Araçların yağ yakması halk arasında motor üflemesi olarak bilinen bir arıza türüdür. Aracınızın motorunun üfleyip üflemediğini kolay bir şekilde anlayabilirsiniz. Kaputu açarak yağ çubuğunu çıkararak veya yağ kapağını açarak motorun üfleyip üflemediğini anlayabilirsiniz. 

Aracınızın yağ yakmasını önlemek için motor yağını belirli aralıklarla kontrol etmelisiniz. Aracı yüksek devirlerde kullanmakta yağın yanmasına neden olacağı için düşük devirlerde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Motor ısınmadan ani kalkışlar yapmamalı ve motoru aşırı derece de zorlamamalısınız.