Motor Suyu Neden Hava Yapar?
02
Ağustos

Motor Suyu Neden Hava Yapar?

Araç sahipleri sürüş esnasında motorun çıkardığı normal sese aşinadır, çıkan seste oluşan anormallik ise hemen fark edilir.  Araçların sürüş esnasında farklı bir ses çıkarması arızanın belirtisi olabilir. Araç sahiplerinin merak ettiği sorulardan biri de motor suyunun hava yapıp yapmadığıdır.  Bu yazımızda motor suyunun neden hava yaptığı ve nasıl giderileceği konusunda sizleri aydınlatacağız. 

Öncelikle motor suyunun neden hava yaptığını açıklayalım; motor suyunun değişimi sırasında veya soğutma parçalarından herhangi birinde oluşan gevşeme ve çatlaklık motor suyunun hava yapmasına neden olabilir. Böyle bir durumda motor su devri daimini yapan parçalar su iletimini tam olarak yapamazlar ve suyun iletilmediği parçalarda hava oluşur. Motor suyunun hava yapmasının ilk belirtisi motorun çalıştığı sırada ses yapmasıdır. 

Motor suyu değişimi esnasında su yerine havanın gelmeye başlaması, motor suyunun hava yaptığının kesin belirtisidir.  Suyun büyük bir kısmı boşalana kadar beklerseniz birikmiş olan havanın tahliyesini de yapmış olacaksınız. Motor suyunun hava yapmasına neden olan diğer nedenler ise;