Modifiye Araba Nedir?
25
Eylül

Modifiye Araba Nedir?

Modifiye bir otomobilin orijinal halinin sürücünün kendi isteğine göre değiştirilerek teknik özellikler eklenmesine verilen isimdir. Araçta ortaya çıkan bu değişim ise fark edilebilir. Modifiye araçlara genel olarak baktığımız zaman orijinal görüntüsünün çok uzağındadır. Örneğin aracın renginde farklılık, camlarında film, egzozundan güçlü bir ses ve gaz tepkimesinin yükseltilmesi gibi. Modifiye bir araç görüntüsü ve sesiyle dikkat çekicidir.

Elbette ki her modifiye araç abartılı bir görünüme sahip değildir. Araçta dışarıdan görünmeyecek olan bir takım eklemelerle de bu işlem yapılabilmektedir. Yurtdışındaki modifiye tutkunlarına baktığımızda onların araçlarının estetik görünümüyle değil daha çok aracın gücüyle ilgilendikleri görülür. Ülkemizde ise modifiye estetik amaçlı olarak algılanmaktadır.

Modifiye Nasıl Yapılır?

Modifiye işlemi yapılırken öncelikli olarak can güvenliği düşünülmeli ve aracın sürüş güvenliği ön planda tutulmalıdır. Modifiyenin mutlaka bu iki önlem dikkate alınarak yapılmalıdır.   

Tuning Nedir?

 Modifiyeden bahsetmişken burada tuning işlemini de elbette ki değerlendirmek gerekiyor. Yabancı dilden gelmiş olan bir kelime olma özelliğine sahip olan tuning aracın ayarlanması yani akort edilmesi anlamını taşıyor. Otomobil sektöründe baktığımız zaman ise aracın motorunda yapılan değişiklik şeklinde değerlendiriliyor.

Chip Tuning Nedir ve Ne İşe Yarar?

Bu işlem aracın motorunda yapılan bir nevi modifikasyon işlemidir. Amaç ise aracın tork gücünün artırılmasını sağlamak ve bu sayede aracın çekiş gücünün artırılmasını sağlamak. Bu uygulamayla birlikte aracın yakıt tüketiminden yaklaşık olarak % 10–15 oranında taviz verilir.

Bazı sürücüler modifiye ve chip tuning uygulamasını yaparken akıllarında şu soru olabilir. Madem bu şekilde bir sistem var o zaman aracın tork gücü ve beygir gücü neden maksimum seviyeye ulaşmıyor. Bu sorunun yanıtı ise şu şekilde açıklanabilir. Otomobil üreticileri sürücülerin araçlarında yakıt tasarrufu sağlayabilmeleri için tork ve beygir gücünden taviz verirler.  

Pedalbox

Pedalbox aracın modifiyesi ya da çekiş gücünün artırılması için geliştirilmiş olan bir cihazdır. 5 dakikalık bir süre içerisinde kurulumu yapılacağı gibi 4 farklı modda çalışır. Çekiş gücünün artırılmasının yan sıra yakıt tasarrufu da sağlar.