Külbütör Mekanizması nedir, nasıl çalışır?
13
Kasım

Külbütör Mekanizması nedir, nasıl çalışır?

Motordaki silindir blogunun üst tarafında bulunan subapların uç kısımlarının bulunduğu yere Külbütör denilir. Motorlarda eksantrik mili üzerindeki kamlar yoluyla direkt olarak subaplara basıp açılıp kapanmasına neden olur. Subapların açılıp kapanmasını sağlayan yay ve miller bulunmaktadır, Ancak külbütor bazı motorlarda yer almaktadır ve eksantrik mili ve subaplar arasında yer almaktadır. 

Eksantrik milinden aldığı hareketle külbütör mekanizması subapların açılıp kapanması görevini üstlenir. Külbütör mekanizmasını külbütör mili ve üstünde dairesel hareketler edebilen külbütor kolu, külbütör manivelası ve piyano oluşturur. 


En önemli parçaları ise külbütör kapağı, yağ sızmasını engelleyen külbütör kapak contasıdır. Külbütör kapağından kaynaklı yağ sızdırma problemleri yaşanıyor ise mutlaka tamiri ve bakılması gerekmektedir.

Silindir kapağı üzerinde külbütör mekanizması yer almaktadır. Külbütör arızaları meydana geldiğinde ne yazık ki hemen fark edilemez, ancak aşınma gerçekleştiğinde fark edilebilir. Arıza geç fark edildiğinde genellikle parça değişimine gidilmektedir.