Kontak Anahtarı Dönmüyor Yada Girmiyorsa Arızası Nedir?
18
Ağustos

Kontak Anahtarı Dönmüyor Yada Girmiyorsa Arızası Nedir?

Araç sahiplerinin en az bir kez başına gelen kontak anahtarının dönmemesi can sıkıcı bir durum olmakla birlikte sürücünün paniklemesine neden olur. Sinir bozan bir durum olan kontak arızalarının nedenlerini, sebeplerini ve çözümlerini sizler için bir araya getirdik.  Aracınızın kontak anahtarı yuvasına girmiyor veya girdiği halde dönmüyor, dönüyor ama ger çıkmıyor ise ilk olarak sorunun hangisinden kaynaklandığını tespit etmeye odaklanmalısınız.  

Kontak anahtarının yada kontak yuvasından hangisinin arızalı olduğunu tespit etmek için yedek anahtarınızı kullanabilirsiniz. Yedek anahtarı kullandığınızda da aynı sorunlarla karşılaşıyorsanız arızanın meydana geldiği yer kontak yuvasıdır.

Araçlar yokuş yukarı park edildiğinde ve direksiyon her iki yönde döndürüldüğünde kontak anahtarının dönmesine izin vermeyebilir. Direksiyon simidinin sıkışması otomatikman araç anahtarını sıkıştırır. Bu gibi durumlarda direksiyonu sallamak ve anahtarı çevirmek baskıyı azaltacağı için kontağın dönmesini sağlar. 

Sorun anahtar kaynaklı ise bunun nedeni çoğunlukla darbe alması, yıpranması ve bükülmüş olmasından meydana gelebilir. Yıpranmış kontak anahtarlarına müdahale etmek yerine yedek bir anahtar almak en iyi çözümdür. Ancak anahtar bükülmüş ise metal olmayan bir çekiçle tahta zemin üstünde hafifçe vurarak düzeltmeye çalışabilirsiniz. 

Dönmeyen anahtar sorunlarında genellikle fren hidroliği benzeri yağlayıcı kimyasallar kullanarak anahtara ve kontak yuvasına sıkarak yeniden deneyebilirsiniz.