Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?
24
Eylül

Kış Lastiği Ne Zaman Takılır?

Kışlık Lastikler Hangi Tarihte Takılıyor?

Kışlık lastikler yani diğer bir anlamda kar lastiği aracın olumsuz hava koşullarında yere daha sağlam basması için çok önemlidir. Kışlık lastiklerin en önemli özelliği içeriğinde farklı bileşenler olduğundan dolayı farklı bir teknoloji ile üretilmişlerdir. Bilinenin aksine yaz lastiğinden kışlık lastiklere geçmek için illa karın yağması gerekmiyor. Bunun için hava sıcaklığının belli bir derecenin altına düşmesi yeterli olacaktır. Örneğin ortalama olarak hava sıcaklıkları 7 derecenin altına indiği zaman artık kışlık lastiklerinizin değişim zamanı geldi demektir. Bunun içinde mutlaka kışın işinize yarayacak olan ve henüz görevini tamamlamamış olan lastikleri tercih etmeniz gerekiyor. 

Kışlık Lastikler Kimlere Zorunlu?

Türkiye geçtiğimiz yıllarda bir uygulama başlatarak 1 aralık 1 Nisan arasını kışlık lastikleri zorunlu olarak takma zamanı olarak belirledi. Bu dönemler kışın en zorlu geçtiği zamanlardır dolayısıyla özellikle şehirler arası yolcu ve yük taşıyan araçlar ve şehir içindeki ticari araçlar kışlık lastiklerini takmakta zorunludur. Bilinenin aksine her otomobilin kışlık lastik takmaları zorunlu olarak kabul edilmemiştir. Uygulamanın başlaması sonrasında ise araçlarına kışlık lastik takmayan sürücülere para cezası uygulanıyor. Ceza 2019 yılında 715 TL olarak belirlenmişti.

Kışlık lastiklerin amacı kışın yol tutuşunun güvenli hale getirilmesini sağlamak ve bu sayede sürücü ve yayaların can ve mal güvenliğini korumaktır. Kışlık lastiklerin denetimleri ise Emniyet görevlilieri ve Jandarma görevlileri tarafından yapılmaktadır.

Türkiye yazı ve kışı çok farklı yaşayan ülkelerden bir tanesi. Yazın çok sıcak bir iklim olurken kışın aniden çok soğuk olabilir. bunun içinde her sürücünün kendi güvenliğini düşünerek alması gereken zorunlu bir uygulama. Her defasında zorunlu diyoruz aslında zorunlu olarak da görmemek gerekiyor. Çünkü bu sürücünün canı için çok önemli bir uyarıdır.

Kışlık lastiklerin yazın kullanımı ise daha sıkıntılıdır. Asfaltın sıcak olması ve lastik dişlerinin derin olması bu dönemde kullanılması halinde aracın performansının düşmesine ve daha fazla yakıt tüketmesine neden olacaktır.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu zorunluluk her ne kadar ticari araçlar için olsa da hususi araç sürücüleri de mutlaka araçlarına kışlık lastik takmalılar.