Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar OIdu?
29
Mart

Kırmızı Işıkta Geçmenin Cezası Ne Kadar OIdu?

Trafik kurallarına uymak can ve mal güvenliği açısından hafife alınmayacak bir durumdur.  Toplum hayatını doğrudan etkileyen trafik kuralları insanların güven ve rahat içerisinde olmaları için koyulmuştur. Gün içinde binlerce otomobilin geçtiği yollarda herhangi bir kural dışılık hayati sonuçlar doğurabilir.  Ancak sürücüler bazı durumlarda bu kuralları çiğneyip istem dışı da olsa hayatını riske atabiliyor. 

Trafik kurallarına riayet etmeyen sürücülerin en fazla çiğnediği kurallardan biri ise kırmızı ışıkta geçmektedir.  İşe, okula veya bir toplantıya geç kalan bu sebeple kırmızı ışık yanarken durmayan sürücüler kural ihlali yapabiliyorlar.  Ülkemizde kırmızı ışıkta geçmek cezaya tabii tutulmaktadır. Kırmızı ışıkta ceza yiyen sürücüler, ceza tutarını sorgulamayı ve ödemenin nereye yapılacağını merak ediyorlar. 

2021 yılı itibari ile kırmızı ışıkta geçmenin cezası 314 TL olarak belirlenmiştir. Tebliğ edilen ceza, verilen 15 günlük sürede ödenirse sürücülere %25'lik indirim yapılmaktadır.  314 alan para cezası 235.50 TL'ye kadar inmektedir. Otomobil sürücüleri 1 yıl içinde üç kez kırmızı ışık ihlali yaptığında ehliyetlerine 1 ay boyunca el konulmaktadır. 

Kırmızı ışık cezası e-devletten, Gelir İdaresi Başkanlığından, PttAVM'den sorgulanabilmektedir. Bu cezalar sadece trafik polisi tarafından kesilmeyip, yeni bir sistem olan EDS (Elektronik Denetleme Sistemi) tarafından da kolaylıkla tespit edilmektedir...