Kayıp Ehliyet Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nedir?
12
Ocak

Kayıp Ehliyet Başvurusu İçin İstenen Belgeler Nedir?

Ehliyeti kaybetmek talihsiz bir olay olsa da bir çok sürücünün başına gelen bir durumdur.  Boyut olarak küçük bir kart olmasına rağmen trafikte işinin ehli bir sürücü olduğunuzu kanıtlayan bir belge niteliğini taşır.  Ehliyetinizi bir türlü bulamıyor ve kaybolduğundan artık emin iseniz acil bir şekilde yenisini çıkartmalısınız.  

Ehliyetsiz trafiğe çıkarak araç kullanmak yasal yönden ceza yemenize neden olur.  Kayıp ehliyet yenileme hakkında tüm merak ettiklerinizi adım adım açıklayarak, kısa sürede ehliyetinize kavuşabilirsiniz. Öncelikle kayıp ehliyetinizle ilgili olarak başvuruda bulunmalısınız.  ALO 199 hattı üzerinden veya online site  https://randevu.nvi.gov.tr/  'den randevu talebi oluşturabilirsiniz. Siteden yapacağınız başvuruda Sürücü Belgesi Al kısmından ilerleyerek 5 aşamada adım adım ilerleyerek il ilçe bilgilerini girerek randevunu alabilirsiniz. 

Kayıp sürücü belgesi yenilemek için sizden istenecek olan bazı belgeler vardır.  Bunlar;

  • Kimlik belgesi
  • Sağlık raporu
  • 1 adet biyometrik fotoğraf
  • Kan grubunuzu belirten bir belge
  • Sürücü belgesi harç bedelinin ödendiğine dair dekont

Sürücü belgenizi kaybetme veya çaldırma durumlarında bir ceza ödemeniz gerekmemektedir ancak yenileme işlemi için istenen evrak ücreti olacaktır. 

Bir denetim sırasında ehliyetsiz olarak araç kullandığınız tespit edildiği taktir de 235 TL para cezası kesilir. Bu sebeple sürücü belgenizi yeniden çıkartmadan araç kullanmamaya dikkat ediniz.