Kaliteli Hava Filtresi Kullanmamızın Nedenleri
27
Kasım

Kaliteli Hava Filtresi Kullanmamızın Nedenleri

Ülkemizde kullanılan araçların çoğu içten yanmalı dediğimiz bir yöntemle çalışmaktadır. Muhtelif çeşitlerinin bulunmasının yanı sıra bu tarz motorlar genellikle yakıt ve havanın tutuşturulmasıyla ortaya çıkan enerji hareket enerjisine dönüştürülür. Bu sayede hareket enerjisi aracın yol almasını sağlar. Yakıtın tutuşturulmasını sağlayan hava dışarıdan alınır ve motora girmeden önce temizlenmesi gerekmektedir. 

Bu kısımda hava filtresi devreye girmektedir. Motora dışarıdan partikül veya zararlı maddelerin girmesini önlemek hava filtresinin görevidir. Süzgeç görevi gören hava filtresi aynı zamanda araca hava girişinin düzenli olmasını sağlar. Bu sayede motora zararlı maddeler girmediği gibi motor istenilen performansta çalışarak güç kaybetmez. Motorun sağlıklı bir şekilde çalışması gaza basılma oranını azalttığı için yakıt tasarrufuna da neden olmaktadır. 

Hava filtresinin  arıza yapması motorun içerisine toz ve partiküllerin girmesine neden olacağı için motor tam randımanlı çalışamaz. Yakıt ve havanın birleşmesiyle gerçekleşen yanma işlemi istenilen seviyeye ulaşamayacağı için yakıt tüketimi artar. Araç çok yavaş bir şekilde harekete geçebilir. 

Araçlarınız için kalitesi düşük hava filtresi seçtiğiniz taktirde bazı sorunlarla karşılaşırsınız.  Kalitesiz hava filtresinin hava direnci yükseltir ve silindirleri yeterli havayla besleyemez ve yakıt masrafının artmasına neden olur. Kaliteli filtrelerin maksimum toz tutma kapasitesi ve yüksek filtreleme verimi vardır ve uzun bir süre sorun çıkarmadan görevini yapar.  Kaliteli hava filtresi motorunuzun ömrünü uzatır ve performansının düşmesini engeller...