İmmobilizer Nedir?
18
Şubat

İmmobilizer Nedir?

    Otomotiv sektöründe yeni yaşanan gelişmeler çoğunlukla güvenlik ve konfor üzerine odaklıdır.  Bu iki unsuru kıyasladığımızda güvenlik öncelik kazanırken yeni nesil araçlarda kazaların yanı sıra hırsızlığa karşı yeni sistemler geliştiriliyor. Araç hırsızlığına karşı caydırıcı özelliğiyle geliştirilen yeni sistemlerden birisi de İmmobilizer, elektromanyetik güvenlik teknolojisidir.  

20 yaşın altındaki araçlarda kullanılan bu sistem yeni araçlarda standart donanım içerisinde yer alır. Çalışma prensibine bakacak olursak motor sistemi ve kontak anahtarı arasındaki frekans eşleşmesi esasına dayanıyor. Arabaları düz kontak haline getirip yapılan hırsızlıklara karşı geliştirilen bu sistem, anahtarsız olarak araçların çalışmasına engel olmak maksadıyla geliştirilmiş durumda. 

İmmobilizer sistemi arabanın motorundaki yakıt beslemesi veya kontağı devre dışı bırakıyor. Kontak anahtarındaki transponder ve radyo frekans okuyucu devreye girerken, anahtar kontağa yerleştirilerek transponderden gelen tanımlama kodu frekans okuyucu tarafından tanımlanıyor. Elektronik kontrol sistemi kodu doğruladığında ateşleme sisteminin çalışmasına izin veriyor.  Ancak kod yanlış veya hatalı olarak algılandığında aracın çalışmasına izin vermiyor. Bu durumda aracın ateşleme sistemi ancak gerçek anahtar kullanımında devreye girebiliyor....