Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi Nasıl Çalışır?
14
Haziran

Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi Nasıl Çalışır?

Bildiğiniz üzere günümüze kadar araçlar manuel ve hidrolik direksiyon sistemlerinden oluşuyordu.  Teknolojinin üstün gelişimiyle birlikte güvenlik üst raddelere ulaştırıldı.  Direksiyon sistemlerinde bir yenilik olan hıza duyarlı direksiyon, kendisinden önceki direksiyon sistemlerinin karışımı olarak görülebilir.  Bu yeni sistem manuel ve hidrolik direksiyonun dezavantajlarını ortadan kaldırarak, sürücüye büyük kolaylık sunmayı amaçlıyor. 

Hıza duyarlı direksiyon manuel direksiyon gibi mekanik yapı yerine elektrik kullanarak çalışıyor. Aracın gitmekte olduğu hıza göre sürücüye farklı kuvvet desteği veren elektrikli direksiyon sistemi, başta kontrol ve yol tutuşu konusunda maksimum başarı sağlıyor. Park etme ve manevra kısmında direksiyona ekstra bir güç yardımında bulunan bu sistem, sürüce güvenli bir sürüş deneyimi sunuyor. 

Hız algıma sistemi geliştirilen bu direksiyon çeşidinde araç yüksek hızlara ulaşsa dahi kontrol kaybını en aza indirgiyor. Farklı modlarda çalışma imkanı olan hıza duyarlı direksiyon sistemleri manuel direksiyonların kuvvet gerektiren ağırlığını ortadan kaldırıp, sürücünün araba kullanmaktan zevk almasını amaçlıyor. Güvenlik, konfor ve keyif verici kullanım mantığıyla üretilen bu sistem de oluşan herhangi bir arıza anında bazı araçlar manuel, bazıları hidrolik direksiyon moduna geçmektedir....