Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi
10
Şubat

Hıza Duyarlı Direksiyon Sistemi

Akıllı sistemler artık hayatımızın değişmez parçalarından biri olmak üzere.  Tüm sektörlerde kullanıcı olan tüketicinin tasarruf edip konforlu bir yaşama ulaşmasını sağlayan akıllı sistemler, teknolojisinin son çalışmalarının bir bütünü.  Aracın sürüş yönünü belirleyen direksiyon sistemi de akıllı sistemler gelişiminden nasibini alarak hidrolik direksiyon yerini hıza duyarlı direksiyon sistemlerine bırakmıştır. 

Aküden sağlanan elektrik ile çalışan hıza duyarlı direksiyon sistemleri, hidrolik ve manuel direksiyon sistemlerinin bir melezi olarak adlandırılabilir. Elektronik direksiyon sistemi olarak da anılan bu uygulamada hıza bağlı olarak direksiyona bir kuvvet uygulanmaktadır. Stabil düşük hızda yumuşak olan direksiyon, hız arttıkça keskinleşip sertleşir.  Sürücü açısından konfor artıran bu durum aynı zamanda direksiyon hakimiyetinin daha kolay alınmasına neden olur. 

Hidrolik sistemler sürücülerin kullanımı açısından çok sıkıntı yaratmasa da sürekli bakım gerektiği için maddi yönden bazı zorlanmalara yol açar.  Hıza duyarlı direksiyon sistemi direk aküden aldığı elektrikle çalıştığı, kayış ve pompa gibi parçaların olmaması nedeniyle sık sık bakım gerektirmez. Manevra ve park etme aşamasında sürücüye ekstra bir güç yardımında bulunan hıza duyarlı direksiyon, yol tutuşu konusunda da başarılıdır. 

Sürücüye farklı mod seçeneği sunan bu sistem, manuel kadar yorucu değildir.