HİLL HOLDER (Yokuş Kalkış Desteği) NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?
14
Aralık

HİLL HOLDER (Yokuş Kalkış Desteği) NEDİR, NASIL ÇALIŞIR?

İnsanların hayatları engebeli olduğu kadar kimi zaman zorluklarla doludur.  Araç sürücüleri içinde yollar kimi zaman yokuş yukarı veya yokuş aşağı olabiliyor. Yıllardır araç kullanan bir sürücü bile bazı zor şartlarda tedirginlik yaşayıp, sorun yaşayabilir. Sürücüleri zorlayan durumlardan birisi ise yokuşta duran aracı kaldırmaktır, nitekim yeni sürücü adayları için bir çileye dönüştüğü muhakkaktır. 

Yokuşta araba kaldırma zahmetinden sizi kurtaracak yeni bir sistem mevcut.  Hill Holder; yokuş kalkış desteği olarak da adlandırılan bu sistem araç kullanma deneyiminizi sorunsuz yaşamanıza olanak tanıyor. Yokuş kalkış desteği bulunan araçlarda yokuşta duran arabayı kaldırmak için el frenini kullanmak durumunda kalmazsınız. Hill Holder sizin yerinize kalkış torkunu düzenleyerek frenlere etki sağlayarak aracın geriye kaymasını engeller. 

Otomatik olarak devreye giren bu sistem için motorun çalışması yeterli. Yokuşta park ettiğiniz veya seyir halinde durdurduğunuz aracınızda hill holder'ın devreye girmesi için tek yapmanız gereken ayağınızı fren pedalından kaldırmak.  Sistem anında devreye girerken, kalkış desteği freni 3 saniyeliğine sabit tutarak gaza bastığınız süre dahilinde aracın geriye kaymasını önler. 

Hill Holder özellikle yeni sürücüler için hayat kurtarıcı bir kolaylık sağlar. Yokuş kalkışlarda oluşan balata aşınmasının da önüne geçmektedir...