Hararet Göstergesinin Aniden Yükselip Düşmesinin Sebebi Nedir?
12
Temmuz

Hararet Göstergesinin Aniden Yükselip Düşmesinin Sebebi Nedir?

Hararet göstergesinin ani hareketlerinin sebeplerine ve sonuçlarına geçmeden önce, en çok merak edilen bir diğer soruyu yanıtlamak istiyoruz.  Aracın gösterge panelinde yer alan hararet ibresinin  90 üzerine çıkması büyük sorunlara yol açabilir. İbrenin 90 üzerine çıkmasının anlamı kısaca motorun anormal bir şekilde ısınmaya başladığını ifade eder bizlere. Motorun fazla ısındığını belirten kırmızı şerit müdahale etmeniz gerektiğini gösterir. 

Hararet göstergesi termostata bağlı olarak çalışmaktadır. Belli bir ısıya ulaşan termostat sonrasında fan devreye girmektedir, fan termostatın soğumasına yardımcı elemandır. Hararet göstergesinin aniden yükselip düşmesi termostatın arızalı olduğundan kaynaklanabilir. Sorunu çözmek içi aracın kaputunu açarak termostattan çıkan boruyu kontrol edebilirsiniz. Borunun soğuk olması zamanlı zamansız açma kapatma yaptığını gösterir ve arızanın kaynağıdır. 

Termostan borusunun sıcak olmasına rağmen hararet ibresinde ani yükseliş ve düşüşler yaşanıyorsa termostan geç açma yapıyor olabilir. Termostatın geç açma yapıyor olması motoru tehlikeye atan sakıncalı bir durumdur. Böyle bir durumla karşılaştığınız anda termostatı acilen kontrol ettirmelisiniz.