Hantal olma
15
Mayıs

Hantal olma

Teknolojinin ve dünyanın hızla değişmesi yaşantılarımızı doğrudan etkilerken bu dünyaya ayak uyduramamak bizi hayatın gerisine itmekte ve bu tempodan uzaklaştırmaktadır. Bu tempodan uzak kalmak en çok şehir merkezlerinde ve büyük yerleşim alanlarında yaşayanları etkilemektedir. Teknolojinin uğramadığı ve dünyadan tamamen uzak bir doğal yerleşim alanında yaşamadığınızı varsayarak bu yazımızı yazıyoruz. Eğer öyle bir yerdeyseniz ya da öyle bir yere yerleşmeyi düşünüyorsanız hiç durmayın ve söylediklerimizi hiç dikkate almayın. Yani hantal olun doğanın tadını çıkarın. Fakat tavşanların ve tazıların dünyasında bir kaplumbağa gibi olmak istemiyorsanız bu yazımıza dikkat kesin. Kaplumbağaların yavaşlıkları ile uzun yaşamalarını hantallığınıza bağlayarak bir teselli arıyorsanız da bu yazı size göre değil. Baştan bunları söylemekte fayda var ki yazının sonunda kulaklarımız çınlamasın.


Hantallık sizi hayatın ardında bırakır

 Hantallık deyince aklımıza ilk gelen kaplumbağalar oluyor. Çocukluğumuzdan bu güne kaplumbağa tavşan hikayesini duyarız ve biliriz. Gerçi şu zamanda nerdeyse hiç bir çocuk bu hikayeyi bilmez. Çünkü artık çocuklar bizler kadar hantal değil. Teknolojiyle büyüyen ve teknolojiyi bizden iyi kullanan çocuklarımız hayatın getirdiği yeniliklere daha çabuk uyum sağlayabiliyor. Onlar geleceği yakalıyor. Peki siz geleceği ne kadar yakaladınız bunu düşündünüz mü hiç ? 5-10 sene öncesine kadar bilgisayar kullanmayı sadece güç tuşuna basıp açıp kapatmak ve sadece google'a girebilmekle ölçerken şu an hangi firmaya iş başvurusunda bulunursanız bulunun bu minimal ölçek artık orta düzey dediğimiz bir çok bilgisayar programını bilmekten geçiyor. Google'ı iyi bilmiyor ve önünüze açılan paket programlarda mouse bile kımıldatamıyorsanız herhangi bir kurumda işe başlamanız çok zor diyebilirim. Elektronik posta göndermeyi bilmemenin artık ayıp sayıldığı bir dünyada yaşıyoruz. Eğer bu gerçeklerin gerisindeyseniz hayatın hantal bir bireyisiniz diyebilirim.

 Hantallık kaderiniz değil tercihinizdir

 Her gün televizyon başında elinizde bir sandviç ile oturmak sizin tercihinizdir. Aynı şekilde her sabah erken kalkıp koşmak ve iyi bir kahvaltı yapmakta sizin tercihinizdir. Sizce bu iki örnekte kaliteli bir yaşama sahip birey hangisi olabilir ? Sanırım ikinci verdiğim örnek. İlk verdiğim örnekteki bir birey zamanla sahip olduğu birikimleri kaybederek psikolojik anlamda çöküntüler yaşar. Ayrıca bir çok sağlık problemleri yaşar. İkinci örnekteki bireyin ise psikolojik ve fiziki sağlığı son derece iyidir ve hayatın içinde hayatın tadını alarak yaşar. İki tercihten biri sizi ya hayata bağlayacaktır ya da hayattan uzaklaştıracaktır. Ya hantal olacaksınız ya da hantallığa veda edip dünyaya merhaba diyeceksiniz. Bir başka örneği kendi sektörümüzden verelim. Diyelim ki bir yarış pilotusunuz ve son teknoloji bir aracınız var. Performansı son derece iyi fakat aracınız bu performansın daha iyisini yapabiliyorken siz bu performansı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsunuz. Ya da o performansa erişmek için daha fazla efor sarfediyorsunuz. Rakibiniz olan pilotlar ise PedalBox diye bir ürünü görüp denemişler ve araçlarının performansını daha iyi kullanabildiklerini farketmişler. Her yarışta yeteneklerinizin ve aracınızın üstün geldiği dönemleri geride bırakan bir teknoloji sizi birden yarış dışına itiyor. Ne kadar sürüş kabiliyetiniz iyi olursa olsun, aracınız ne kadar iyi olursa olsun onu yenecek bir teknoloji mutlaka gelecektir. Bu bugün PedalBox olacaktır yarın PedalBox Plus olacaktır bi kaç sene sonra ise geliştirilen başka teknolojiler olacaktır. Bu durumda hantal olan araç olarak düşünebilirsiniz fakat gerçekten hantal olanın teknoloji karşısında kendiniz olduğunuz er ya da geç göreceksiniz. Ya geride kalacaksınız ya yarışları kazanmaya devam edeceksiniz. Tercih sizin...

 Teknoloji ve insan


Teknoloji ve insan bağını doğru anlayabilmek için teknolojinin öncelikle doğru tanımını yapmak gerekir. Hepimizin teknoloji deyince ilk aklına gelen son model cep telefonları, son model arabalar, son model bilgisayarlar geliyor. Evet bu örnekler teknolojinin bize sunduğu yenilikler olarak karşımıza sürekli çıkıyor. Tanım olarak kısaca söylemek gerekirse benim tabirimce "ilk insandan bu güne, insanoğlunun merakının önünde olan ve yapacağı işleri kolaylaştıran alet edevat üretmesini sağlayan merakın maddeye dönüşmüş halidir" diyebilirim. Bu tanım sanırım teknolojiyi yeterince açıklıyor. Teknoloji ve insan bağlamında düşünecek olursak insanoğlu hiç bir zaman teknolojinin önüne geçemeyecektir çünkü onu yaratan yine insanoğlunun merakı ve yeteneğidir. Üretmenin hazzına varmak hareketi doğurur insanoğlunda. Daha fazla üretmek daha yenisini bulmak için tetikleyicidir teknolojinin varlığı onun için. Bu yüzden teknoloji hantal olamaz, insanoğlu da hantal kalamaz. Hantal kalan bir filmde söylenen bi replik gibi "ölür". Ölmek bu cümlede bedensel olarak algılanmamalı tabi.

 Üreten ve geliştirebilen insanın duruşu farklıdır

 Piyasada birçok ürün görürsünüz. Bunların çoğunu aktif olarak olarak kullanır ve bir üst versiyonu olan ürünleri merak ederek alırsınız. Bir de sadece tek kalem ürün olarak çıkan ve kullandıktan sonra teknolojiye yenik düşerek bir süre sonra unutulan ürünler vardır. Ben bir alışveriş yaparken markanın çıkardığı diğer ürünleri de incelerim. Alacağım ürünün mutlaka bir önce çıkardığı teknolojiye bakarım. Arasındaki farkı gördükten sonra tatmin olursam o ürünü güvenerek alırım. Birçok insanın da bu şekilde alışveriş yaptığını biliyorum. Bu alışverişleri yaparken aldığım ürünü tasarlayan firmaya ya da o ürünün mucidi hakkında "adam(lar) yapmış, helal olsun" dediğim de oluyor. Dolayısıyla bir teknolojiyi üreten ve geliştiren bir adam veya firma sürekli hareket halinde olur ve kendisine saygı duyulmasını beklemeden işine devam eder. Duruşları farklıdır, çünkü heyecan ve hareket dolu bir hayatları vardır. Bu hayatlara saygı duymak ve imrenmemek elde değil. Her ne kadar bu üretimin içinde değilseniz bile üretilen teknolojiyi kullanmak onlara bir destek ve teşekkür olacaktır.

 Sonuç olarak

 Sizinle paylaştığımız düşüncelerimiz hiç bir şekilde pazarlama amaçlı olmayıp sadece teknolojiye karşı duruşumuzu anlatmaktadır. Firmamızın tamamiyle bu düşünceye sahip kadrolardan oluştuğunu ve arabalarınız için yeni teknolojiler üretmenin verdiği keyfi yaşadıklarını belirtmek istiyoruz. Geliştirdiğimiz teknolojiyi satın aldığınızda daha yenisini de çıkaracağımızdan emin olabilirsiniz.