Gaz Tepkisi Arttırıcı Nasıl Çalışıyor?
10
Eylül

Gaz Tepkisi Arttırıcı Nasıl Çalışıyor?

Gaz tepkisi artırıcı cihazlarının tercih edilmesinin nedeni pratik olmaları dolayısıyla araçlarının performanslarını artırmak isteyen sürücüler bu yöntemi tercih ediyorlar. Araçların tamamının sahip olduğu belli bir güçleri vardır. Ancak sürücüler bu gücün hepsini kullanamaz ve sınırlı ölçüde kalırlar. Dolayısıyla bu aracın gaz tepkimesinin düşürülmüş olmasından kaynaklanır. Piyasada ise bu gücün tam olarak kullanılmasını sağlayan Gaz tepkisi artırıcı cihazlar vardır. Küçük plastik bir cihaz olmalarına karşın araç üzerinde üstlenmiş oldukları görev onları fiyatından çok daha fazla ön plana çıkarmıştır. Zararsız olmaları ise tercih edilmelerini daha da artıran faktördür. Chip tuning uygulaması bazı kişiler tarafından ürkütücü gibi algılanıyor olsa da araca belli oranda güç ve tork kazandırıldığında sürücünün memnuniyeti artıyor.  

İlk İzlenimler

Gaz tepkisi artırıcı olarak da bilinen bu uygulamaların araca zararının olmadığını söyledik ve montajı da yaklaşık olarak 5 dakika civarında sürüyor. Gaz tepkime cihazını ilk kez kullandığınızda ve test ettiğiniz de bir daha düşünmenize de gerek kalmıyor. Çünkü yaşadığınız güç artışını saniyeler içerisinde hissedebiliyorsunuz. Aynı model ve marka araçları gaz tepkime cihazı takılı ve takılmamış olarak test ettiğiniz zaman yaşayacağınız güç size daha yüksek bir sürüş keyfi sağlamış oluyor. peki bu bahsetmiş olduğumuz gaz tepkisi artırıcı cihaz ne demek ve ne görev üstleniyor?

Gaz Tepkisi Arttırıcı Nedir?

Gaz tepkisi artırıcı cihaz yani herkesin bildiği ismiyle Pedalbox başka markalar adı altında da satılıyor. Ancak diğer markalardan Pedalbox’u ayıran en önemli özelliği markayı dünya kullanıyor. Aslında bu cihazın üreticileri tork ve güç arttırmadıklarını belirtiyor olsa da sürücüler performans artırımını buna bağlıyorlar. Cihazın yaptığı görev ise pedalın tepkisinin yükseltilmesini sağlamak ve bu sayede aracın performansında artış elde etmek.  

Gaz tepkisi arttırıcı nasıl çalışıyor?

Bu cihaz bilgisayar kontrolüyle gazın komutlarını kontrol ediyor. Yani eskiden olduğu gibi gaz teli ile müdahale söz konusu olmuyor. ECU yani motorun beynine sahip olan araçlarda kullanılıyor. Mekanik bir sistem değil ve tamamen elektronik olarak işlev görüyor.