Gaz Pedalına Bastığımda Araba Hareket Etmiyor
04
Ekim

Gaz Pedalına Bastığımda Araba Hareket Etmiyor

Otomobiller kullanıma bağlı nedenlerden dolayı bir takım arızalarla karşı karşıya kalabilir. Bu arızalardan birisi de başlığımızda da belirttiğimiz gibi gaz pedalına bastığınızda aracın hareket etmemesidir. Bu duruma neden olan sorun hakkında açıklama da bulunmadan önce isterseniz gaz pedalı nedir? Bunun açıklamasını yaparak başlayalım.

Gaz Pedalı Nedir?

Araçlarda karbüratör gaz kelebeğine bağlı olarak çalışan ve aracın sürücü tarafından belirlenen gazın ayarlanmasını sağlayan parçadır. Kısaca sürücünün aracın hızını ayarlayabilmesi maksadıyla kullanılan sistemdir. Otomobil gaza bastığınız zaman hızlanır ayağınızı gazdan çektiğiniz zaman yavaşlar. Hıza bağlı olarak ise manuel bir araç kullanıyorsanız vites geçişleri yaparak aracınızın hız seviyesini artırabilir ya da azaltabilirsiniz. Sürücü gaz pedalına ne kadar ani bir şekilde basarsa aracın harcayacağı yakıt miktarı da o kadar fazla olur bu nedenle otomobilde gaz pedalına hızla basmak yerine yavaş yavaş basmak daha ekonomik bir kullanım olur.  

Yukarıda gaz pedalının ne olduğunu ve ne işe yaradığını basit bir anlatımla anlattık. Ancak gaz pedalına bastığınız zaman yukarıda belirttiğimiz gibi aracınız halen hızlanmıyorsa o zaman bu duruma iki farklı neden vardır. Bunlardan birincisi aracın şanzıman sisteminde bir problem vardır. İkincisi ise aracın motoru gaz yemiyordur.

Gaz pedalında bazen farklı nedenlerde oluşabilir. Örneğin yukarıda bahsettiğimiz durum gaz verince aracın gitmemesiydi. Ancak bir de aracın pedalının kendi kendine takılması yani aracın gaz vermesidir. Bu durum ciddi tehlikeleri de beraberinde getirebilir. Mesela aracınızla trafikte seyir halindeyken araç birden gaz pedalının takılması sonucu hızlanabilir ve öndeki araca çarpabilir. Hatta yüksek hızdayken bile aracın gaz pedalının takılma ihtimali kaza riskini daha fazla artıracaktır.

Sorunun Kaynağı Farklı Olabilir!

Toparlayacak olursak aracınızın gaz pedalına bastığınızda aracınız hareket etmiyorsa bu durumda gaz kelebeği arızalanmış olabilir veya gaz kelebeği kopmuştur. Sorunun net olarak anlaşılabilmesi içinse aracınızın bir an önce bir servise gösterilmesi gereklidir. Önlem alınmaması ve müdahale edilmemesi durumunda sorun daha da ciddiyet kazanabilecektir.