Gaz Kelebeği Potansiyometresi (Sensörü) Nedir, Nasıl Çalışır?
21
Ekim

Gaz Kelebeği Potansiyometresi (Sensörü) Nedir, Nasıl Çalışır?


Aracınızın birçok sensör yer almaktadır, bunlardan biride gaz kelebeği potansiyometresi bir başka adıysa gaz kelebeği konum sensörüdür. Enjeksiyonlu araçlarda bulunmakla birlikte arıza duruma geçtiğinde düzenli çalışmasını engelleyen bir sensördür. Boğaz kelebeğinin konumunu motor kontrol ünitesine iletmeye yaramaktadır.

Aracı kullandığınız anda gaza basarak kelebeğin ne kadar açık olduğunu, gaza basmadığınız anlarda kelebeğin kapalı olduğunu motor ünitesine aktarır. Bahsini ettiğimiz sensör bozulduğunda ve arızaya geçtiğinde bu durum motorda hemen hissedilir. Arıza durumunda siz gaza bastığınızda geç iletileceği için aracınız gaz verme eylemine geç tepki verir. Dolayısıyla rölantide dalgalanma, rölanti stop etme sorunlarıyla karşı karşıya kalırsınız.

Gaz kelebeği potansiyometresi hataları ve belirtilerini şu şekilde sıralayabiliriz;

·         Motor sıçramaları ve titremeleri

·         Artan yakıt tüketimi

·         Motorun zayıf bir şekilde hızlanması

·         Rolanti de dalgalanma ve stop etme

Gaz kelebeği konum sensörünün arızaya geçmesine neden olan faktörler ise fiş bağlantısında kontak hatası, kısa devreler ve mekanik hasarlar olabilir.

Aracınız bir süredir gaza geç tepkime veriyor ve motor sarsılıyor ise gaz kelebeği sensörüne adaptasyon yapmanız gerekebilir. Adaptasyondan önce sorunu gidermek için öncelikle fiş ve kablo bağlantılarını kontrol edebilir, direnci gaz kelebeği tamamen açıkken kontrol edebilirsiniz…