Frene Basıldığında Araç Neden Sağa Sola Çeker?
19
Ağustos

Frene Basıldığında Araç Neden Sağa Sola Çeker?

Aracınızı kullanırken sizlere garip gelen bir tuhaflık mı fark ettiniz? Özellikle de bu tuhaflık düz yolda ilerlerken direksiyonu bıraktığınız anda düz bir şekilde ilerlemesine rağmen frene bastığınız anda sola sağa çekme yaparak aracı yoldan çıkarıyorsa. Bu durumda hızlı bir şekilde direksiyonu ters yöne çevirmeniz gerekiyor. Frene basmadığınız sürece araç size sıkıntı çıkarmıyor sağa sola çekme yapmıyorsa sorun fren sisteminde gizlidir. 

Araç sağa doğru çekme yapıyor ise bunun iki açıklaması bulunmaktadır. Sağ tekerlekteki frenler normalin üstünde tutuyor ise araç sağa doğru çekilir veya sol taraftaki frenlerin sağ tarafa nazaran az tutması yine aracın sağa çekmesine neden olacaktır.  Aynı durum aracın sola çekme yapması içinde geçerlidir. Aracınızda bu durumu fark ettiğiniz anda servise giderek fren kaliperlerine ve fren merkezi silindirlere baktırmalısınız.

Aracın sağa sola çekmesine fren dışında rot, balans, ön takım problemleri ve lastik basıncı neden olabilir. Aracın ön takımı olarak nitelendirilen süspansiyon, rot kolları, salıncak gibi parçalarında oluşan eğilme, boşluk gibi ayarsızlıklar frene basıldığında aracın sağa sola çekmesine neden olur. Lastik basıncının üreticilerin önerdiği seviyede olmaması da bu soruna yol açmaktadır. Jant yamukluğu ve rot ve balans ayarının bozuk olması direksiyonun yönlendirmesinde sorunlara yol açacaktır...