Fren Mesafesini Etkileyen Faktörler
18
Mayıs

Fren Mesafesini Etkileyen Faktörler

Olası bir kazanın önüne geçebilmek için sürücülerin refleks olarak verdiği ilk karar ve eylem frene basmaktır.  Kazaların veya kötü durumların karşısında frene basmak çoğu zaman hayat kurtarıcıdır. Son anda frene basmaktan çok kısa bir zaman diliminde frenle aracın hareketini sonlandırmak olası kötücül durumların önüne geçebilir.  Hareket halindeki aracınızın durma mesafesini etkileyen faktörleri ise şöyle sıralayabiliriz. 

En temel faktörlerden biri olan fren mekanizmasının gerekli bakımlardan geçmiş olması gerekmektedir. Fren disklerine baskı uygulayan fren balatalarının kontrolden geçip sağlam durumda olduklarının teyit edilmesi önemlidir. Fren mesafesini ayarlayan durumlardan biri de aracın yol aldığı hızdır. Araç çok hızlı olduğunda fren mesafesi de bir o kadar yüksek olmaktadır. 

En iyi fren mesafesini elde etmek istiyorsanız lastiklerinizin basıncını her ay kontrol ettirmelisiniz.  Yol ile lastikler arasındaki temasın üst seviyelerde olması olası fren anında mesafenin kısalmasına neden olur. Lastiğin kaliteli oluşu ve diş derinliği de fren mesafesini etkileyen diğer faktörler arasındadır. 

Bazı hava koşulları, yolun durumu fren mesafesini etkileyen diğer etmenlerdir. Bu durumlarda fren mesafesini en aza indirmek için yüksek hızdan kaçarak takip mesafesini korumalısınız.Yol görüşünüzü etkilememesi adına ön camın temizliği ve sileceklerin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmelisiniz. 

Fren mesafesini ayarlama ve düşünme evresinde dikkat dağınıklığı yaşamamak için yola odaklanmalısınız.  Dikkatinizi dağıtacak şeylerden uzak durarak uzun yolculuk yapıyor iseniz sık sık mola verip dinlenmelisiniz...