ESP (Elektronik Stabilite Programı) Nasıl Çalışır?
10
Mart

ESP (Elektronik Stabilite Programı) Nasıl Çalışır?

Araç kullanmak çoğu zaman keyifli olduğu gibi bazı anlarda korkutucu olabilir.  Sürücünün bir anlık dalgınlığı, aracın önüne bir canlının atlaması veya başka bir aracın kontrolünü kaybetmesi ani manevraların yapılmasına neden olabilir.  Oldukça tehlikeli olan bu durumda aracın savrulmamasını ve yolda kalmasını sağlayan bir sistem bulunmaktadır.  

Otomobil sektöründe güvenlik en önemli husus olduğu için gelişen teknoloji genellikle bu alanlarda hizmet eder.  Elektronik Stabilite Programı (ESP),kontrolsüz yanal hareketlere müdahale eder.  ESP, iki farklı güvenlik sistemi olan ABS (kilitlenmez fren sistemi) ve ASR (çekiş kontrol sistemi) ile ortak devreye girerek üst düzey güvenlik sağlar. 

Ani manevranın yapıldığı hızlı viraja girme veya aracın önüne çıkan engellerden kaçınma durumlarında, aracın savrulması büyük kazalara yol açabilir. Ani direksiyon manevrası sürücünün kontrolü kaybederek panik olmasına da neden olmaktadır. İstenmeyen bu durumlarda ESP devreye girerek aracın rotasından şaşmamasını ve savrulmasını engeller. Yanal kayma sensörü, direksiyon açı sensörü ve yalpalama sensörü aynı anda devreye girerek hızlı bir şekilde çalışır.  

Saniyelik bir zaman diliminde savrulma algılanarak doğru tekerleğe fren uygulayarak aracın gerçek rotasından şaşmasını engeller.  Bazı araç sürücüleri ESP sistemini kapatarak araçlarıyla drift yaparak güvenliklerini tehlikeye atarlar....