En Çok Karşılaşılan Araç Klima Arızaları
01
Aralık

En Çok Karşılaşılan Araç Klima Arızaları

Yaz aylarının en sıcak günlerinin kurtarıcısı olan klimalar neredeyse hayat kurtarıcı bir ayrıntıdır. Nitekim uzun yolculuklarda arabayı çalıştırdığımız ilk anda klimayı aktif hale getirmek bir tür alışkanlığa dönmüştür. Şu an kış aylarının gelmesiyle birlikte araç klimaları uzun bir süre kullanılmayacak.  Ancak yaz aylarının başlamasıyla birlikte klimanın çalışmama ihtimalleri de artmaktadır.  Klimanın soğutmaması sorunu ne yazık ki uzun bir süre çalışmamasından kaynaklanabilir. 

Klimalar da diğer araç parçaları gibi bakımı yapılmadığı taktirde arıza problemleri çıkartmaktadır. Temizliği ve bakımı yapılmayan klimalar soğutma işlemini yapamıyor olabilir.  Klima çalışıyor ancak soğutmuyor ise gazı bitmiş veya eksilmiş de olabilir. 

Bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda çözüm basittir, herhangi bir teknik servise aracınızı götürerek eksilen veya biten klima gazını doldurtabilirsiniz. Bir diğer sorun ise klima gazı kaçağı olabilir, teknik serviste klima kaçak testi yapabilirsiniz. Kaçak testi haricinde kompresör çalıştığı halde soğutma işlemini yapmıyor ise klima fanı bozulmuş olabilir. Bunun çözümü ise klima fan hızını tüm seviyelerde arttırarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. 

Polen filtresinde tıkanıklık havalandırma kutusunda partikül birikmesine ve arızanın meydana gelmesine neden olur. Polen filtresinde tıkanıklık yaşandığını klimanın sadece ayak kısmını soğutmasından anlayabilirsiniz.  Polen filtresi genellikle 10 bin km ve 15 bin km bakımlarda değiştirilmelidir....