Elektronik Park Freni Nasıl Çalışır, Kolaylıkları Nedir?
18
Aralık

Elektronik Park Freni Nasıl Çalışır, Kolaylıkları Nedir?

Otomotiv sektörü son zamanlarda büyük bir gelişmeye ve iyileşmeye tabi durumda. Teknolojik imkanların çoğalmasıyla birlikte araba üreticileri sürücülerin konforunu arttıracak yeni sistemler ve aygıtlar keşfetmeye devam ediyorum.  Sürekli bir yenilenmenin söz konusu olduğu otomotiv alanında arkası kesilmeyen bir dizi yeni oluşumlar bizleri şaşırtmayı sürdürüyor.  

Son gelişmelerden birisi olan Elektronik Park Freni, klasik el freni sistemlerinin yeniden yapılanmasıyla birlikte ortaya çıktı. Yeni nesil otomobillere eklenen bu özelliğin kısaca işlevi park halindeyken aracın hareket etmesini engellemek. Sürücülerin rahat kullanımı için geliştirilen bu sisteme kısaca EPB adı verildi. Klasik park frenlerinde bulunan el freni kolu ve fren pabuçları sürücü kolu hareket ettirdiğinde kabloda oluşan gerginlik fren balatasını etkileyeyerek tekerlerin hareket etmesine mani oluyordu. 

Yeni bir düzenek olan EPB de ise bu kabloya yer verilmemiş,  elektronik fren modülü şanzıman ünitesi yolcu kabinine yerleştirilen anahtar aracılığıyla kontrol sağlanıyor. Dinamik disk balatası aşınma sensörü ve dinamik aktivasyon nitelikleriyle EPB, fren sistemlerinde meydana gelebilecek arızaların önüne geçiyor. Hidrolik arızası durumunda arka tekerlere fren uygulayarak aracın kaymasını engelliyor. 

Elektronik Park Freni küçük bir kontrol düğmesinden oluşuyor, sürücüye güvenliğin yanı sıra konforun yükselmesine neden oluyor. Aynı zamanda yeni nesil araçlarda bulanan EPB özelliği araç dik bir rampada iken yokuş kalkış desteği ile birlikte otomatik çalışarak aracın harekete geçtiğinde geriye kaymasını engelliyor...