EGR Valfi Arızası ve Çözümü
10
Kasım

EGR Valfi Arızası ve Çözümü

Öncelikle şunu belirtelim EGR valfi arızaları giderilmediğinde aracın motorunda ciddi arızalara neden olabilir. Motor bölmesinde bulunan EGR valfi elektropnömatik bir valftir. Bu sistem motora giren taze havanın düşük miktarda yanmış egzoz gazı ile karışmasını sağlayarak motor yanma odasındaki sıcaklığı ve fazla oksijen miktarını azaltır. Nitrojen ve oksitlerin meydana getirdiği yüksek yanma ısılarını düşürerek nox emisyonunu azaltır. Egzoz gazına fazla maruz kalan EGR sistemi kurum bağlayabilir. 

Biriken kurum emme manifolduna gönderilen egzoz gazını ayarlayan EGR valfisinin sıkışmasına neden olur. Dizel araçlara alınan kötü yakıt genellikle bu soruna neden olmaktadır. Oluşan sıkışma EGR sisteminin açık veya kapalı kalmasına sebebiyet verirken, görevini yerine getirmesini engeller. Valfi çalıştıran elektrik motoru bu sıkışma sonucu yanabilir. 

EGR Valfi arıza belirtileri


  • Motor arıza lambası yanar
  • Motor çekisi düşer ve gücü azalır
  • Motorun rölanti devri bozulur ve düzensizleşir
  • Rölantide çalışırken motordan siyah duman çıkar
  • Yakut kullanımı artar
  • Motordan yüksek gürültü gelir

Belli aralıklarla EGR kurum temizliği yapılması tavsiye edilmektedir, bu sayede EGR ömrü uzatılabilir. EGR valfisi arıza yaptığında diyagnostik adımları takip edilmeli ve arıza kodları okunmalıdır. Kurum ve partikül tıkanmasıyla kaynaklanıyor ise gerekli temizleme işlemi yapılmalıdır. EGR sisteminin çalıştıran elektrik motoru yanmış ise değiştirilmesi gerekmektedir..