Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?
07
Temmuz

Debriyaj Sertleşmesi Neden Olur?

Eski model araçlarda görülen bir durum olan debriyaj sertleşmesi can sıkıcı durumlardan biridir. Debriyajın yumuşaklığını ve sertliğini ayarlayan parça baskı rulmanıdır. Pedal teli de denilen bu parça zamanla yıpranarak deforme olabilir. Manuel vites araçlarda bulunur, eski araçlarda iletimi tel yaparken yeni nesil araçlarda hidrolik sistem bulunmaktadır. 

Zaman geçtikçe ortaya çıkan debriyaj sertleşmesi debriyaj rulmanından kaynaklanır. Debriyaj telinin paslanması bile sertleşmesine yol açmaktadır. Kullanım sonrası sert olan debriyaj yumuşamaya başlıyorsa sorun debriyaj yağından kaynaklı olabilir. Yağın eskimesi veya viskozitesi bozulmuş olması muhtemeldir. 

Debriyaj telinin özelliğini yitirmesi halinde yağlayarak veya komple değiştirerek sorunu ortadan kaldırabilirsiniz. Debriyaj sertleşmesini önlemek isteseniz de bu mümkün değildir.  Her şeyin bir sonu olduğu gibi araba parçalarının de bir ömrü ve kullanım süresi vardır.  Eskiyen, yıpranan, işlevinin kaybedip görevini yerine getirmeyen her parçanın değişmesi gerekmektedir. 

Fiyat olarak oldukça uygun olan debriyajın değişimi de kolaydır. Debriyaj sertleşmesini fark ettiğiniz anda debriyaj telini kontrol ederek değişimini sağlayabilirsiniz...