Chip Tuning Nedir?
01
Eylül

Chip Tuning Nedir?

Otomobillerin motorlarının kontrol ünitelerindeki yazılımın değiştirilmesi ve bu sayede performansının artırılmasını sağlayan bir yöntemdir. Chip tuning yapılarak otomobillerin yakıt tüketimi düşürülmüş, güç ve tork sınırlamaları da ortadan kaldırılmış olacaktır. Chip tuning önceleri motordaki ateşlemenin yazılımını değiştirmek amacıyla kullanılırken daha sonrasında motordaki performansın artırılması için yapılan bir çalışma şeklini almıştır.

Otomobildeki chipler sayesinde ortam sıcaklığı, hava, basınç ve yakıt püskürtülmesi gibi pek çok ayrıntı yer almaktadır. Yazılımın değiştirilmesiyle birlikte bu chip içerisindeki yazılım bilgileri de bilgisayarlar aracılığıyla güncellenmiş olacaktır. Bu yazılımın bilgileri kaldırılarak yeni bir elektronik devre kurulabilir.

Araca chip tuning yapılmasıyla birlikte aracın hız sınırı ve motor gücünün düşürülmesi gibi işlemlerde tamamlanmış olacaktır.  İşlem yapılırken öncelikli olarak otomobildeki orijinal olan yazılım okunur ve bilgisayara kaydedilir. Bunun amacı ise bilgilerin yedeğinin alınmış olmasıdır. Otomobil üzerindeki orijinal olan yazılım düzenlenerek orijinal olan yazılım tekrar yüklenir.

Chip Tuning 2 Şekilde Uygulanır

Bu işlem sırasında ilk olarak kullanılan yöntem chipin sökülerek yerine yenisinin takılmasıdır. ikinci yöntemde ise orijinal olan chipin programlanması yani modifiye edilmesi sağlanmış olacaktır. Bu iki yönteminde geçerliliği söz konusudur dolayısıyla bu işlemi yaptıktan sonra araçta performans artışı da gerçekleştirilmiş olacaktır. Araç uygulama sonrasında günlük kullanıma tekrar dönebilir ve bu kez daha hızlı ve canlı olacaktır. Chip tuning işlemi ister benzinli olsun ister dizel her iki yakıtla çalışan araçlarda da uygulanabilmektedir.

Chip Tuning Nasıl Yapılıyor?

Otomobilde yazılımın güncellenebilmesi için gerekli olan malzemeler mevcuttur. İşleme başlarken önce bir bilgisayara ihtiyacınız olacaktır. Bilgisayar OBD soketi üzerinden Ecu’nun sökülmesiyle motora bağlanır ve otomobilin yazılım bölümüne bu şekilde erişim sağlanmış olacaktır. Otomobilin yazılımını okunmaya aktif bir konuma getirdikten sonra dosya uzmanından yardım almanız gerekli olacaktır. Yazılım üzerindeki incelemeler tamamlandıktan sonra araca yüklenir ve chip tuning işlemi de bu şekilde gerçekleştirilmiş olacaktır.  Daha sonrasında ise isterseniz yazılımı eski haline dönüştürebilirsiniz. Bunun için aracınıza verilebilecek hiçbir sakınca yoktur.

Günümüzde chip tuning konusunda farklı yazılımlar kullanılmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi bu yazılımların amacı bazen hızın ve performansın artırılması bazen de yakıtın azaltılması konusundadır.