Çarpışma Önleme Sistemi Nedir?
02
Haziran

Çarpışma Önleme Sistemi Nedir?

Yeni nesil araçlarda güvenlik sistemleri her geçen gün yenileniyor ve geliştiriliyor.  Sürücünün emniyetini koruma altına almak için tasarlanan sistemlerden biri de Çarpışma önlemi sistemidir. Araçların hızının artmasıyla birlikte devreye giren sistem aracın önüne bir cisim, insan veya başka bir araba çıktığında uyarı vererek sürücünün tepki vermesini kolaylaştırıyor. 

Sesli ve görsel olarak uyarı veren çarpışma önleme sistemi, öndeki araçları takibe alarak sürüş mesafesi konusunda sürücüye seçenekler sunar. Sürücü dikkat takip sistemiyle birlikte kullanıldığında kaza riskini büyük ölçüde ortadan kaldırıyor. Güven odaklı çalışan donanım multimedya ekranı, lazen sensörleri ve çarpışma tehlikesi algıladığında otomatik fren sistemini de kullanıyor. 

Herhangi bir tehlike algıladığında, önceki aracın takip mesafesinde bir değişiklik olduğunda devreye giren sistem öncelik olarak sürücüyü uyarıyor.  Sürücü tepki vermediğinde kontrolü olarak otomatik fren sistemini devreye sokuyor. Sürücü fren yapsa dahi bazı şartlar altında frenin şiddetini artırarak arabanın durmasını sağlıyor. 

Araç kullanırken risksiz bir yolculuk yapmanızı sağlayan sistem sayesinde kendinizi son derece güvende hissedeceksiniz...