Buji Seçimi Nasıl Yapılır?
27
Ekim

Buji Seçimi Nasıl Yapılır?

İçten yanmalı motorların silindir kafasında bulunan, elektrikli bir kıvılcım ile püskürtülmüş benzini ateşleyen parçanın adı Buji'dir Araçlarımızda yakıtın hareket enerjisine dönme noktasında önemli bir göreve sahiptir. En basit anlatımıyla yanma odasına giren karışımı kıvılcım oluşturarak yakmak ve ateşlemektir. Araçlarımızda bulunan bujiler ateşleme bobinine ve manyeto devresine yalıtılmış kablo ile bağlanmıştır. Bujilerin sağladığı kıvılcım sayesinde içten yanmalı motorlar harekete geçer. Silindirin yanma odasındaki yanma eylemeni başlatmak bujinin esas ve tek görevidir. 

Doğru mantıkla düşünüldüğünde bujinin kıvılcım gücü ne kadar yüksek ise motordaki yanma etkisi de daha yüksektir. Bujinin uç kısımları ince ise kıvılcımı güçlüdür, kalın ise kıvılcım daha az çıkacaktır.  Motordaki yanma etkisinin kuvvetli olması motorun performansını ve yakıt ekonomisini arttırır. Bujiler genel olarak bakırdan üretilmiştir fakat günümüzde platin ve iridyum malzemelerinden de nadir olarak üretilmektedir. 

Firmalar ürettikleri motorlarda farklı ve çeşit çeşit bujiler üretmişlerdir.  Araç ve modeline buji seçimi değişiklik gösterebildiği gibi teknik özellikleri de farklıdır.  Otomobil üreticileri motorlarına en yüksek performansı veren bujileri seçerler.  Motorun yanma gücünü arttırmak amacıyla daha fazla ateşleyen bir buji seçmek de sakıncalıdır, çünkü aracınız bujiyi kaldıramadığında arızalar ortaya çıkabilir. 

Alacağınız bujinin özellikleri ; korozyona dayanıklı, ateşlemeyi zamanında yapıyor olması, elektronların uygunluğu doğru olmalıdır...