Benzinli Araçların Motor Ömrü Ne Kadardır?
14
Temmuz

Benzinli Araçların Motor Ömrü Ne Kadardır?

Yeni bir araç almak istediğimizde ilk olarak aracın hangi  yakıt türünü tükettiğini sorarız. Günümüzde araçların çalışmasını sağlayan 4 temel yakıt teknolojisi bulunmaktadır. Benzinli, dizel, LPG ve son yıllarda diğer ülkelerde de yaygınlaşmayan başlayan elektrik araçların yakıtı olarak kullanılmaktadır. Son yıllarda araçlar hibrit teknolojisine sahip olsalar de ülkemizde kullanımı en çok yaygın olan benzinli araçlardır.  Benzinli araç sahibi olanların veya olacakların aklından geçen soru ise genellikle aynıdır.  Benzinli araçların motor ömrü ne kadardır, kaç km'dir? Araçların motor ömrünü doğrudan etkileyen en büyük faktörler bakımlarının düzenli olarak yapılması ve temiz kullanımdır. 

Temiz kullanım ve bakımları yapılan araçların motoru ortalama 4000 km'dir. Merak edilen bir diğer soruya geçecek olursak, dizel araçların mı yoksa benzinli araçların mı motor ömrü uzun olur?  Kıyaslama yapılacak olursa dizel araçların motor ömrü benzinli araçlara oranla daha kısadır. Çekiş gücünü arttıran ve motorun yanma kuvvetini arttıran dizel, motorun içinde yer alan parçaların zarar görmesine neden olduğu için ömrü benzinli araçlara göre daha kısadır. 

Motorun ömrünü belirleyen etkenleri kısaca özetlersek; doğa koşulları, yakıtın kalitesi, kullanım sıklığı ve küçük motor yapısıdır...