Benzinli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?
16
Eylül

Benzinli Araçlarda Yakıt Tasarrufu Nasıl Sağlanır?

Benzinli otomobil sürücülerinin bilmesi gereken hususlardan birisi olan yakıt tasarrufu çok önemli bir konudur. Aracınızı doğru kullanım ile birlikte yakıt tasarrufu sağlarken beraberinde performans artışı da önem kazanacaktır. Aslında pek çoğumuz hızı seviyor ve bunun içinde kullandığımız aracın performansının yüksek olması için benzinli tercih ediyoruz. Ancak Türkiye’de sürekli olarak artan yakıt fiyatları sürücüleri de ciddi anlamda zorluyor bunun içinde sürücüler kullandıkları araçlarında hem performans hem de yakıt tasarrufu sağlamak istiyorlar.

Peki, sürücüler hem benzinli otomobil kullanıp hem de yakıt tasarrufunu nasıl sağlamalı.

Bir sürücü otomobilinde yakıt tasarrufu sağlayabilmek için öncelikli olarak aracını yakından tanımış olması gerekiyor. Aracın motorunun gücünü, vites geçişlerini özellikle de mekanik aksamlarını. Çünkü otomobili kullanırken bunları ne kadar iyi bilirse sürüşlerini de o şekilde ayarlamış olacaktır.

Araçlarını tanıdıktan sonra ise aracının yakıtını etkileyen faktörleri gözden geçirmeli. Yani aracın periyodik bakımı düzenli olarak yapılıyor mu, alınan yakıtın kalitesi nedir, sürekli aynı yerden mi benzin alınıyor? Gibi çeşitlendirilebilir.

Otomobillerde yakıt sarfiyatının en önemli nedenlerinden birisi yüksek devirde araç kullanımıdır, bunun içinde mutlaka bu alışkanlıklarınızdan kurtulmanız gerekiyor.  

Trafikte Dur-Kalklarda Yakıt Tasarrufu

Aracınızı sürerken agresif olmaktan kaçınmalısınız dolayısıyla aracınızın motoruna göre hız yapmanız gerekiyor. Yakıt artıran faktörlerden birisi de özellikle şehir içerisinde araç kullanımı aracınıza gaz verdiğiniz de ister istemez aracınız hızlı hareket edemeyeceğinden dolayı yakıt yüksek olacaktır. Böyle durumlarda ise gaz tepkimesini yükselttiğinizde aracınızda daha seri bir kalkış olacağından dolayı ciddi anlamda bir performans artışı sağlamış olacaksınız.

Trafikte araç kullanırken belli kurallar dahilinde hareket etmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Özellikle de takip mesafesi çok önemlidir. Takip mesafesini korumadığınızda sürekli olarak fren gaz yapıyor olmanız aracınızın mekanik aksamlarına zarar verebileceği gibi yakıt tüketimini de artıracak olan bir faktördür.