Baskı Balata Nedir?
28
Haziran

Baskı Balata Nedir?

Günümüzde aktif olarak kullanılan baskı balata, motordan sağlanan gücü aktarma parçalarına ileten mekanik parçalardan biridir. Tükenme ömrü bulunan bu parçanın bakımı düzenli aralıklarla yapılmalıdır aksi taktirde hızlıca tükenebilir. Maliyet açısından pahalı bir parçadır, bakımına özen gösterilmediğinde bütçenizi zorlayan değişim masrafları çıkartabilir. 

Mantıken aracın boşta çalışmasına sağlayan baskı balata, motorla vites arasındaki bağlantıyı koparır. 100 yıl önce geliştirilen bu parça halen daha kullanılmaya devam edilirken, vitesi kolayca değiştirmenize yardımcı olur. Aracın baskı balatası aşındığında motordan gelen güç doğru iletilmeyeceği için aracınızdan eski performansını alamazsınız. 

Baskı balatanın değişim süresi her araca, modele ve kullanış biçimine göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak araç 40-50, 80-90 bin kilometreye ulaştığında değişmesi tavsiye edilmektedir. Araç kullanımı baskı balatanın yıpranmasında, aşınmasında en büyük etkendir.  Sürücünün sürüş tarzı ne kadar agresif ve sert ise yıpranma payı da o kadar yüksektir. Baskı balatanın yıpranma, aşınma durumlarında aracınız eski çekiş gücünü kaybedecek, yakıt tüketimini arttıracak ve kalkış esnasında aracın titremesine yol açacaktır...